Nová opatření proti koronaviru platí i pro ptačí burzy. Ve vnitřních prostorách nad 100 lidí musí být roušky

Jenom několik týdnů vydržely ptačí burzy a výstavy exotického ptactva bez jakýchkoli opatření proti šíření koronaviru. Od tohoto týdne platí, že veškeré akce pořádané ve vnitřních prostorách, kterých se účastní více než 100 lidí, se neobejdou bez roušek nebo jiného způsobu zakrytí úst a nosu. Nařízení ministerstva zdravotnictví začalo platit v noci ze soboty na neděli a dotklo se tak již nedělních ptačích burz. Konkrétně například velké ptačí burzy v Týništi nad Orlicí, která se konala vůbec poprvé od uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru během první vlny této nemoci. Pořadatelé této burzy vyvěsili ještě během pátečního večera na svůj web informaci, že pro pohyb ve vnitřních prostorách burzy platí povinnost nošení roušky.

Stejně se zachovali i pořadatelé největší tuzemské ptačí burzy na Výstavišti Přerov. „Upozorňujeme, že všichni účastníci Setkání chovatelů dne 26.7.2020 jsou povinni ve vnitřních prostorách nosit ochranu úst a nosu (roušky),“ uvedli na svých internetových stránkách. Pokud se burza koná ve venkovních prostorách, nošení roušek na většině území České republiky není povinné, ale organizátoři by měli zajistit, aby na místě nebylo více než 500 lidí najednou (do konce minulého týdne byl tento limit dvojnásobný, tedy 1 000 osob). Přísnější je režim v Moravskoslezském kraji, kde jsou povinné roušky i u venkovních hromadných akcí (netýká se to pouze Bruntálska) a tyto musí skončit nejpozději o půlnoci. Organizátoři mají u vstupu do prostor akce umístit volně přístupnou dezinfekci rukou.

Zvířata ani potraviny nepřenáší koronavirus na člověka, tvrdí francouzský Úřad pro bezpečnost potravin

I na setkání do Janova jedině s rouškou

Do poměrně kuriózní situace se dostanou pořadatelé chovatelského setkání v Janově u Litomyšle, které proběhne v sobotu 22. srpna v areálu tamního fotbalového hřiště. Pořadatelé očekávají účast přibližně 200 chovatelů z celé České republiky, ale i ze Slovenska. Část akce bude probíhat ve venkovních prostorách, část uvnitř. Účastníci by si proto sebou neměli zapomenout vzít roušky, protože ve vnitřním prostoru baru, kde bude rovněž živá hudba, bude zakrytí dýchacích cest povinné. „Účastníky na to upozorníme formou letáků u vchodu do areálu i do samotného baru,“ slibuje hlavní organizátor akce Marcel Kohout. Ve venkovních prostorách roušky povinné nebudou a doporučený (nikoli vyžadovaný) je sociální distanc alespoň 1,5 metru.

Pokud by měla být pravidla oznámená ministerstvem zdravotnictví dodržena do puntíku, nesměl by počet lidí na hromadné akci v uzavřeném prostoru přesáhnout počet 500, a pokud se tak stane, další lidé by měli být v jiné oddělené místnosti (maximálně by pak mělo být pět takových oddělených vnitřních prostor po 500 účastnících). Mimo Moravskoslezský kraj pak nejsou takové hromadné akce časově ohraničené a mohou pokračovat i přes půlnoc. Nedá se však vyloučit, že do doby konání janovského setkání chovatelů doznají tato pravidla ještě dalších změn, protože ministerstvo zdravotnictví je hodlá upravovat podle vývoje počtu nově nakažených Covid-19. Velkým otazníkem je, jak by se za současných pravidel konala například výstava EXOTIKA v Lysé nad Labem.

Background photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..