Zvířata ani potraviny nepřenáší koronavirus na člověka, tvrdí francouzský Úřad pro bezpečnost potravin

Francouzský Úřad pro bezpečnost potravin, životní prostředí a ochranu zdraví při práci zveřejnil analýzu, ve které zkoumal možnosti přenosu viru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 prostřednictvím nakažených domácích zvířat nebo kontaminovaných potravin. Úřad došel k závěru, že neexistují žádné důkazy, že by zvířata v zájmovém nebo hospodářském chovu nebo potraviny mohly hrát roli při šíření koronaviru. Na svém webu o tom informuje česká Státní veterinární správa (SVS), která zveřejnila i odkazy na francouzskou analýzu. Podle SVS nebylo ani prokázáno, že psi, u nichž byl koronavirus prokázán v Hongkongu, jsou pro lidi infekční.

„Genetická struktura viru SARS-CoV-2 naznačuje, že jeho původním zdrojem bylo zvíře. Virus pravděpodobně pochází z nějakého druhu netopýra a mohl existovat i nějaký mezihostitel. Přechod viru SARS-CoV-2 z člověka na jiné živočišné druhy se však v současnosti podle dostupných publikovaných poznatků a informací zdá být nepravděpodobný,“ konstatuje SVS. „V Hongkongu byla zjištěna přítomnost genomu viru SARS-CoV-2 v nosní a ústní dutině psa, který přišel do styku s nakaženým pacientem; zjištění genomu však není dostatečným důkazem pro závěr, že toto zvíře bylo nakaženo. Nelze vyloučit pasivní kontaminaci, zejména pokud je virus SARS-CoV-2 schopen přežívat na vlhkých slizničních membránách,“ dodala veterinární správa.

Pozor na kapénkový přenos infekce. V těchto dnech není vhodné papoušky líbat a hrát si s nimi jazykem. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Vařením se koronavirus zničí

Francouzský úřad rovněž prověřoval možnost kontaminace potravin osobou nemocnou nebo osobou, která je přenašečem viru SARS-CoV-2 bez příznaků. Možnost přímého přenosu viru SARS-CoV-2 potravinami získanými z kontaminovaných zvířat byla francouzskými vědci vyloučena. Dále bylo zjištěno, že na základě současných informací je možné přenos viru SARS-CoV-2 přímo přes trávicí trakt odmítnout. Stejně jako jiné známé koronaviry je virus SARS-CoV-2 citlivý na teploty používané při vaření, takže lze říci, že tepelná úprava ho účinně likviduje, popisuje dále SVS závěry analýzy francouzských expertů. Podle nich nakažená osoba může kontaminovat potraviny tehdy, když je připravuje nebo s nimi manipuluje se špinavýma rukama, nebo prostřednictvím infikovaných kapének vylučovaných při kýchání a kašli.

K TÉMATU: Mohou se koronavirem nakazit i domácí zvířata? To není jisté, zatím existuje jediný případ psa v Hongkongu

„Účinným způsobem bránícím kontaminaci potravin virem SARS-CoV-2 je řádné uplatňování zásad správné hygienické praxe,“ upozorňuje SVS. To platí nejen při přípravě pokrmů pro lidi, ale také krmiva pro hospodářská zvířata, domácí mazlíčka či zvířata v zájmovém chovu včetně exotického ptactva. Celý článek francouzského Úřadu pro bezpečnost potravin, životní prostředí a ochranu zdraví při práci si může přečíst v angličtině zde. K podobným závěrům došla také Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFS). O jejich poznatcích informovala SVS již minulý týden a Ararauna.cz o nich vydala samostatný článek.

Úvodní foto: Tomáš Kubelka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..