Největší pašerák zvířat v Brazílii stráví 18 let za mřížemi. Měl jich prodat na 370 tisíc

UVNITŘ VIDEO – Pravomocný rozsudek odnětí svobody na 18 let si vyslechl největší pašerák zvířat v historii Brazílie, Valdivino Honório de Jesus (62). Jde však o souhrnný trest, který vyplynul ze dvou soudních jednání. Za samotné pašování zvířat odsouzený dostal šest let, dvanáctiletý trest si odpyká za praní špinavých peněz. Rozhodl o tom soud v jeho rodné Paraíbě. Jenom za nelegální odchyt a prodej volně žijících zvířat byl pašerák souzen již nesčetněkrát, podle zpravodajského serveru Jornal da Paraiba u něj bylo za posledních 20 let zabaveno na 3 700 exemplářů ptáků, savců i plazů. Úřady se však domnívají, že ve skutečnosti muž za celou svoji „kariéru“ dokázal propašovat a prodat stonásobný počet zvířat, tedy okolo 370 tisíc jedinců.

Valdivino Honório de Jesus čekal na verdikt soudu dva roky, od roku 2018 trávil čas ve vazbě ve věznici Romero Nóbrega v Paraíbě. Brazilský institut životního prostředí a obnovitelných přírodních zdrojů (IBAMA) s ním však má dlouholeté zkušenosti, což dokládá i video z roku 2016, které popisuje pašerákovy metody obchodování s divokými zvířaty. Odsouzený přišel o tři automobily, které propadly státu a nesmí po dobu 24 let vykonávat žádné veřejné funkce. Muž dříve pracoval jako státní zaměstnanec v organizaci Paraíba Agricultural Research Corporation. Podle vyšetřování brazilského federálního ministerstva veřejné správy si pašerák během 20 let vydělal černým obchodem s volně žijícími zvířaty nejméně 1,3 milionu brazilských reálů, což je v přepočtu přes 6,5 milionu korun.

Pašovala celá rodina

Jesus skončil ve vazbě poté, co porušil soudem uložené ustanovení, že se musí každý měsíc hlásit tribunálu a má uhradit pokutu ve výši 40 tisíc brazilských reálů (200 tisíc korun). Policie poté provedla domovní prohlídky v jeho nemovitostech i u příbuzných a u pašerákova sny narazila na více než 500 původních brazilských druhů zvířat. Šlo o ptáky a želvy odchycené ve volné přírodě, k nimž neměl doklady o původu. Před nynějším rozsudkem byl pašerák zadržen a sankcionován již čtrnáctkrát. Pašování zvířat se podle úřadů věnoval soustavně od roku 1996, přičemž se zaměřoval i na kriticky ohrožené druhy, jimž hrozilo vyhubení. Nejčastěji šlo opět o exotické ptáky a želvy.

K TÉMATU: Pět let natvrdo za nelegální obchodování s papoušky. I za nabídky přes internet, navrhuje Brazílie

Pro policejní složky je Valdivino Honório de Jesus známá firma. V roce 2016 jej zadržela Federální dálniční policie hranici mezi brazilskými státy Bahia a Pernambuco, jak v automobilu převáží více než tisíc drobných exotů. Jenom v roce 2010 byl za přepravu volně žijících ptáků zatčen dvakrát během pouhých dvou týdnů. 31. srpna jej zadrželi se zásilkou 421 ptáků, v polovině září s 582 opeřenci. V pokračování trestné činnosti mu nezabránily ani vysoké pokuty v řádu milionů brazilských reálů. Nelegální obchod s volně žijícími zvířaty je považován za trestnou činnost s druhým největším obratem peněz po obchodování s narkotiky. Objem prostředků v těchto transakcích se celosvětově pohybuje na podobné úrovni jako obrat při prodeji zbraní.

Úvodní foto: Brazilská federální dálniční policie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..