Mohou se koronavirem nakazit i domácí zvířata? To není jisté, zatím existuje jediný případ psa v Hongkongu

Mají chovatelé před koronavirem chránit i zvířata ve svých chovech a chodit do voliér v rouškách? Podle Státní veterinární správy (SVS) je nepravděpodobné, že by se koronavir mohl šířit ze zvířat chovaných v zajetí na člověka. „Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se dle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka,“ upozornila SVS na svém webu. „Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru,“ dodala. Americká asociace veterinární medicíny (AVMA) sice upozornila na případ nakaženého psa v Hongkongu, ten však vykazoval jen slabou pozitivitu a po několika negativních testech byl vrácen majitelce. Krátce na to však uhynul.

„Při prvním vyšetření, které Ministerstvo zemědělství, rybolovu a životního prostředí Hongkongu (ACFD) provedlo u psa (šlo o sedmnáctiletého pomořana) 26. února, bylo ve vzorcích z nosní a ústní dutiny nalezeno malé množství viru SARS-CoV-2. ACFD testy zopakovalo 28. února, 2. března a 5. března, a stále se opakoval „slabě pozitivní“ výsledek (dutina nosní a ústní, dutina nosní, dutina nosní). “Slabě pozitivní“ znamená malé množství virové RNA viru SARS-CoV-2 ve vzorcích,“ uvedla AVMA na dotazy majitelů psů ve Spojených státech. Test však nebyl schopen odlišit, zda vzorky obsahovaly intaktní virus, který je infekční, nebo pouze fragmenty RNA, které nejsou potenciálně nebezpečné pro další šíření viru. Při opakovaných testech 12. a 13. března bylo zvíře na přítomnost koronaviru negativní a mohlo se vrátit domů, kde však 16. března uhynulo.

Přenos z psů a koček na lidi nebyl prokázán

„V laboratořích AFCD a na Fakultě veřejného zdraví hongkongské univerzity bylo provedeno vyšetření pomocí RT PCR. Druhá jmenovaná je akreditovanou referenční laboratoří WHO pro testování SARS-CoV-2. RT PCR test je citlivý, specifický a nevykazuje zkřížené reakce s jinými koronoviry psího nebo kočičího původu. Testování v obou laboratořích vykázalo týž výsledek,“ sdělila AVMA. „Experti z Fakulty veřejného zdraví hongkongské univerzity, Kolej veterinární medicíny a přírodovědy Hongkongu a Světové organizace pro nákazy zvířat (OIE) jsou přesvědčeni, že přetrvávání stejného výsledku znamená, že pes mohl být virem slabě infikován,“ dodala. Zatímco oficiální místa prohlásila, že může jít o případ přenosu z člověka na zvíře, zůstává to stále pouze spekulativním závěrem a je v tomto ohledu potřeba další výzkum. Majitelka sama byla nakažena koronavirem a koncem února byla převezena do nemocnice, odkud byla propuštěna 8. března.

K TÉMATU: Všechna zoo v Česku jsou uzavřena, stejně tak Loro Parque a kvůli koronaviru nepřijímá návštěvy ani německé ACTP

Vyšetřovaný pes byl jedním ze dvou, kteří byli v Hongkongu karanténováni ve dvou různých místnostech různých zařízení. U druhého psa jsou všechny testy na tento virus negativní. Psi měli pravidelnou péči a žádný z nich nevykazoval žádné příznaky onemocnění COVID-19. „Infektologové a mnoho mezinárodních i tuzemských organizací zabývajících se zdravím zvířat se shodují, že dosud neexistuje žádný důkaz, že domácí zvířata mohou šířit COVID-19 na další živočichy, včetně lidí,“ upozorňuje AVMA. Jednoznačná odpověď neexistuje ani na otázku, zda se koronavirem mohou od lidí nakazit domácí zvířata. „V současné době neexistuje důkaz, že by domácí zvíře mohlo onemocnět. Odborníci na infekční onemocnění, včetně Centra pro kontrolu a prevenci nemocí USA (Centers for Disease Control and Prevention), OIE a WHO poukazují na to, že neexistuje důkaz, že by psi a kočky mohli být zdrojem infekce SARS-CoV-2 pro lidi,“ podotýká AVMA.

Nakažený člověk by neměl přijít do styku se zvířaty

V současné době probíhá několik výzkumných projektů týkajících se této problematiky. Americká asociace veterinární medicíny však pro jistotu vyzývá lidi, aby si důkladně myli ruce před a po úzkém kontaktu se zvířetem. „Protože zvířata mohou na lidi přenášet jiná onemocnění, a lidé mohou přenášet některá onemocnění na zvířata, je to tak určitě lepší,“ vysvětluje. Lidé, kteří jsou nakažení koronavirem COVID-19, by se měli v kontaktu se zvířaty chovat stejně jako při kontaktu s jinými lidmi, kteří nejsou nakažení. „Vašemu lékaři a orgánům veřejného zdraví byste měli oznámit, že máte doma zvíře. Ačkoli nebyl hlášen případ zvířete, které by onemocnělo COVID-19, doporučuje se, aby lidé nemocní COVID-19 omezili kontakty se zvířaty, dokud nebude o viru známo více,“ nabádá americká asociace. O zvíře nebo zvířata by se měl starat jiný člen domácnosti a psi nebo kočky by rozhodně neměli dostávat zbytky lidského jídla.

ČTĚTE TAKÉ: Ptačí burzy v celém Česku jsou až do odvolání zrušeny kvůli opatřením proti šíření koronaviru

„Pokud máte asistenčního psa nebo se musíte starat o své zvíře sami, noste roušku, nedávejte zvířeti zbytky svého jídla, nemazlete se s ním a neobjímejte ho. Před kontaktem se zvířetem a po něm si umyjte ruce. Nesdílejte s jinými lidmi a se zvířetem stejné nádobí a příbory, lůžkoviny a ručníky. Přestože to zde uvádíme jako rozumná opatření, je důležité si pamatovat, že stále nemáme žádný důkaz o tom, že by domácí zvířata mohla šířit COVID-19 na jiná zvířata nebo lidi,“ zdůrazňuje AVMA. Lidé by se také měli ujistit, že mají připraven „pohotovostní balíček“ v podobě zásob krmiva a případně potřebných léčiv na nejméně dva týdny. „Obyčejně hovoříme o pohotovostním balíčku v souvislosti s evakuací, ale je dobré mít jej připraven právě i pro případ karantény nebo jiné situace, kdy naopak nebudete moci váš domov opustit,“ vysvětluje veterinářská organizace USA.

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..