Ptačí burzy v celém Česku jsou až do odvolání zrušeny kvůli opatřením proti šíření koronaviru

UVNITŘ DOKUMENT – Chystáte-li se o víkendu na některou z ptačích burz, ušetřete si cestu. Na veškeré chovatelské trhy se totiž vztahuje nařízení ministerstva zdravotnictví o zákazu pořádání veškerých akcí s účastí nad 100 lidí. Někteří pořadatelé burz již informaci o jejich zrušení aktivně vyvěsili na svých webových stránkách, jiní se k situaci dosud nijak nevyjádřili. Podle nařízení ministerstva ale platí, že veškeré akce, na kterých se může v jednu chvíli vyskytovat 100 a více návštěvníků, jsou až do odvolání zrušeny. Stejné opatření se týká i Slovenska, kde tamní vláda zakázala veškeré hromadné akce bez ohledu na to, kolik lidí se na nich má sejít. Tamní ministerstvo zdravotnictví dosud vydávalo individuální zákazy pro konání jednotlivých akcí.

„Zakazují se s účinností ode dne 10. března 2020 od 18:00 hod. divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření,“ uvádí české ministerstvo zdravotnictví ve svém nařízení (viz dokument níže). „Tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob (např. valná hromada akciové společnosti), které se konají na základě zákona,“ dodal resort.

Mimořádné opatření vyhlášen… by Jan.Potucek on Scribd

Co nezpůsobila ptačí chřipka, přišlo s koronavirem

Pozastavení ptačích burz přichází paradoxně v souvislosti s novým typem koronaviru COVID-19 a nikoli kvůli ptačí chřipce typu H5N8, která letos v Česku postihla zatím pouze dva chovy – jeden malochov a jednu komerční farmu. Ačkoli právě případ oné farmy ve Slepoticích na Pardubicku představoval největší letošní ohnisko nákazy v celé Evropě, ochranná pásma nezasahovala do míst, kde se konají pravidelné ptačí burzy a tak žádná z těchto akcí nebyla nijak dotčena. Koronavirus ale může pořádání ptačích burz přerušit i na déle než měsíc. Na takovou dobu odhaduje náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dobu, po kterou budou uzavřeny všechny základní, střední, vyšší a vysoké školy v České republice. Minimální doba pro zákaz akcí nad 100 účastníků bude 14 dní.

K TÉMATU: Koronavirus odsouvá setkání chovatelů Severovýchodních Čech s přednáškou Čestmíra Drozdka na neurčito

Pravděpodobnější je ale varianta, že se opatření budou spíše zpřísňovat než uvolňovat. Zkušenosti z dalších evropských zemí napovídají, že nakažených novým typem koronaviru denně přibývá zhruba o třetinu. Česká republika proto zvažuje úplné uzavření hranic či dokonce omezení veřejného pohybu lidí. Zatím není jasné, kdy dojde ke kulminaci nákazy a dokud se nárůst počtu nemocných nezpomalí, nelze očekávat, že by byly akce and 100 účastníků či vůbec samotné shromažďování většího počtu lidí povoleno. Chovatelé se tak budou muset spoléhat spíše na inzerci na internetu a individuální prodeje a nákupy exotických ptáků.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Koronavirus odsouvá setkání chovatelů Severovýchodních Čech s přednáškou Čestmíra Drozdka na neurčito

Dálší článek

Pražské zoo se podařilo adoptovat mládě kriticky ohrožené krasky jeho vlastními rodiči

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější