Pražské zoo se podařilo adoptovat mládě kriticky ohrožené krasky jeho vlastními rodiči

UVNITŘ VIDEO – Unikátní metodu odchovu krasky krátkoocasé jávské praktikovala pražská zoologická zahrada. Jako první na světě se jí podařilo uměle vylíhnuté a dokrmované mládě podložit jeho vlastním rodičům, aby o přijali k adopci. Ptáče, které se vylíhlo 4. února, chovatelé dokrmovali speciálně zhotoveným maňáskem, stejně jako při loňském a předloňském odchovu. Vzhledem k tomu, že socializace takových mláďat s dalšími příslušníky svého druhu je ale komplikovaná, rozhodla se zoo letos vyzkoušet mládě vrátit rodičům k dokrmení. A podařilo se. Mládě ve věku 24 dnů umístili do malé klícky, kterou vložili do voliéry rodičů. Ti se o pískle začali postupně starat a nyní o něj už zcela bez problémů pečují.

„Kraska jávská patří nejen mezi nejkrásnější, ale především nejvíce ohrožené ptačí druhy. Spolu se dvěma britskými zoo jsme v Evropě jediní, kdo ji dokáže odchovávat, což je právě vzhledem k míře jejího ohrožení mimořádně důležité,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. K umělému odchovu mláděte (o hmotnosti 5,85 gramů) v inkubátoru přistoupili chovatelé preventivně, po předešlých zkušenostech. „Ačkoliv se jedná o zkušené rodiče, několik předešlých snůšek zničili, a dokonce zabili i svá mláďata. Krasky jsou velmi citliví ptáci a jakékoliv drobné vyrušení může vést ke zmaření jejich hnízdění,“ vysvětluje kurátor chovu ptáků pražské zoo Antonín Vaidl.

Rodiče se začali předhánět v krmení

„Speciálně zhotoveného maňáska jsme k podávání krmení použili proto, aby mláděti evokoval hlavní signální znaky rodičů – červený zobák a černé okruží na svítivě zelené hlavě,“ uvedl Vaidl. Zkušenost s umělým odchovem krasky pomocí maňáska má Zoo Praha již z jara roku 2018. Mládě bylo zdárně odchováno a loni v červenci odcestovalo do anglické Zoo Whipsnade. Další socializace u mláděte odchovaného maňáskem však může být složitá, zejména když nemá sourozence a může začít tíhnout k lidem. Proto se tentokrát chovatelé rozhodli poprvé použít u krasek metodiku odchovu pěstounskou péčí vlastními rodiči.

K TÉMATU: Mládě kriticky ohrožené krasky krátkoocasé jávské odcestovalo ze Zoo Praha do anglické Whipsnade Zoo

Ve věku 24 dnů mládě začalo opouštět hnízdní košíček v inkubátoru, proto jej přesunuli i s košíčkem do připravené klícky umístěné ve voliéře rodičů. Mládě začalo téměř okamžitě žadonit o potravu. Toto žadonění bylo silným stimulem pro to, aby samec začal nejprve ochraňovat okolí klícky. Po dvou dnech již plně převzal rodičovské povinnosti a krmil mládě přes mřížku klícky. Když mládě přestalo reagovat na maňáska, přistoupili chovatelé k otevření klícky a rodiče se začali předhánět, který z nich nakrmí mládě dříve. „Každý úspěch v chovu této vzácné krasky je nesmírně cenný. A jsem za něj o to vděčnější, že naši chovatelé ho dokázali dosáhnout tak výjimečným a inovativním způsobem,“ uzavírá Miroslav Bobek.

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..