ACTP si odveze z Brazílie do Německa čtyři loni odchované ary škraboškové. Kvůli genetickému mixu

UVNITŘ VIDEO – Nejen z Německa do Brazílie, ale i opačným směrem budou putovat arové škraboškoví, v přírodě vyhynulí papoušci, které chce brazilská vláda ve spolupráci s několika soukromými organizacemi od příštího roku opět vypouštět do jejich původního biotopu. Německé Sdružení a ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které přede dvěma týdny dovezla do Brazílie celkem 52 arů škraboškových, si naopak čtyři ptáky tohoto druhu doveze z Brazílie do Německa, aby posílila genofond vlastní chovné skupiny více než 100 těchto modrých papoušků. ACTP o tom informovalo v závěru minulého týdne prostřednictvím svojí oficiální stránky na sociální síti Facebook.

„V souladu s cílem udržet co největší genetickou rozmanitost populace v zajetí se přemístí čtyři ptáci loni odchovaní v Brazílii do chovného centra v Německu, aby se zde později spárovali s ptáky odchovanými zde. Každý rok pak odešleme 70 procent všech odchovaných mláďat do zařízení v brazilské Caatinze, aby se mohli být vypuštěni do přírody,“ informovalo ACTP. Podle čerstvě spuštěného webu www.spix-macaw.org, který se věnuje projektu reintrodukce ary škraboškového zpět do volné přírody, se v chovném zařízení ACTP u Berlína nacházelo před převozem první skupiny papoušků do Brazílie celkem 180 arů škraboškových. Někteří ptáci byli deponováni do belgické Zoo Pairi Daiza a singapurského Jurong Bird Parku.

Dlouholetou roli katarské Al Wabry převzalo ACTP

Skupina arů škraboškových, která odcestovala 3. března z Německa do Brazílie, se podle ACTP těší dobrému zdraví. „Pouze u několika ptáků bylo zjištěna nepatogenní mykoplazma. Existuje však mnoho různých kmenů bakterií a jen některé jsou patogenní. Nediagnostikovali jsme žádnou z patogenních druhů a specialisté tak považovali za bezpečné ptáky převézt do Brazílie,“ uvedlo sdružení. Není to poprvé, co ACTP vyvezlo ary škraboškové do jejich původní domoviny. Již v roce 2015 odeslalo do Brazílie dvě mláďata, které se podařilo v Německu odchovat. V té době již ACTP úzce spolupracovalo s katarskou záchrannou stanicí Al Wabra, jež svého času skoupila většinu zbylé populace těchto papoušků v zajetí a postupně i díky odchovům a umělé inseminaci rozšířila chovnou populaci nad 100 jedinců.

K TÉMATU: 52 arů škraboškových dorazilo v pořádku z Německa a Belgie do Brazílie. Nyní jsou v karanténě

Jiná dvě mláďata dodalo ACTP společně s Al Wabrou do Brazílie již v roce 2013. Tehdy se ještě na záchovném programu druhu podílel i Loro Parque z kanárského ostrova Tenerife, kde se nacházel druhý největší chov arů škraboškových na světě. Později však brazilská vláda všechny ary škraboškové z Loro Parque stáhla a rozdělila mezi Al Wabru a ACTP. Po úmrtí zakladatele a majitele Al Wabry, katarského šejka Al-Tháního, se rodina po nějakém čase rozhodla všechny ary škraboškové, ale také další vzácné ary kobaltové přemístit do německého ACTP. Toto sdružení tak převzalo roli hlavního zachránce druhu a rovněž převzalo pod svou kuratelu vzniku vznik chovného a reintrodukčního centra v brazilském státě Bahia.

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..