Přikrmování nestorů kaka sušenkami a chlebem způsobuje mláďatům deformity kostí a zobáku

UVNITŘ VIDEO – Metabolická onemocnění, která vedou k závažnému poškození kostí a zobáku, zaznamenávají novozélandští ochránci přírody u mláďat nestorů kaka odchovaných v hlavním městě Wellingtonu. Podle manažerky ochrany přírody Danielle Shanahanové jsou na vině lidé, kteří papoušky dokrmují chlebem a sušenkami. „Lidé s papoušky rádi komunikují, ale výsledkem je, že pokud jim nabízí lidské jídlo, dostávají nestoři nesprávné živiny,“ upozornila bioložka v rozhovoru pro zpravodajský server Stuff.co.nz. Podle Shanahanové by obyvatelé jediného domu ve Wellingtonu dokázali překrmit nevhodnou potravou až 70 nestorů kaka, kteří jsou méně známými příbuznými nestorů kea.

Poruchy látkové výměny mohou být pro mláďata nestorů kea fatální a příčinou je nestrávené pečivo, které jim předkládají jejich rodiče, přikrmovaní lidmi. Konzumace této nevhodné potravy brání správnému rozvoji kostí, zejména pokud jsou mladí nestoři stále ve vývinu. Na první pohled přitom nemusí být toto závažné onemocnění vůbec vidět. Pouze u vážných případů dochází ke zjevné deformaci zobáku a nohou. „Někteří lidé se neudrží a pokud k nim na verandu přilétne větší počet nestorů kaka, jdou je hned krmit,“ vysvětluje Danielle Shanahanová. „I když se na každého dostane jen kousek pamlsku, není to pro ty ptáky dobré,“ dodává. Vůbec nejhorší jsou pro nestory kaka ořechy a mandle.

Přikrmování nestorů kea na Novém Zélandu:

Problém s nevhodným přikrmováním trvá léta

Před pěti lety museli wellingtonští ochránci přírody utratit jedno z mláďat nestorů kaka, kteří hnízdíli v centru novozélandské metropole a jejichž hnízdní dutina byla pod nepřetržitou kontrolou veřejnosti, protože je v byla instalovaná kamera s živým streamem na internetu. Mladý kaka trpěl deformací zobáku, která by mu později znemožnila přijímat potravu a žít plnohodnotný život. Mládě bylo viditelně oslabené a příliš dlouho by nepřežilo ani v hnízdě. Odbor ochrany přírody wellingtonské radnice proto rozhodl o jeho euthanasii. Překvapivý je ovšem důvod, proč mláděti narostl zdeformovaný zobák. Podle městských úředníků za to mohou lidé, kteří dospělé nestory kaka přikrmují ořechy.

K TÉMATU: Nekrmte nestory kaka ořechy, vyzývají ochránci. Museli utratit mládě s deformací zobáku

Danielle Shanahanová varuje, že podobně negativní účinek na zdraví mladých kaků má i pečivo: „Zastavuje normální růst mladých ptáků.“ Pokud by se jejich rodiče museli shánět po potravě přirozeným způsobem, ořechy by pozřeli jen velmi zřídka, protože by jim zabralo spoustu času, než by narušili jejich skořápku. „Takto se ale nemusí vůbec namáhat, aby dostali velké množství potravy,“ konstatuje Shanahanová. Odhaduje se, že ve Wellingtonu žije asi 300 až 500 nestorů kaka. Ptáci se do města vrátili po stoleté přestávce v roce 2002, kdy bylo do národního parku Zealandia vypuštěno šest nestorů odchovaných v zajetí. Nyní je někteří lidé považují za přemnožené a považují je dokonce za škůdce. Jejich přirozenou potravou je nektar z kvetoucích stromů, ovoce a hmyz.

Úvodní foto: Kat McBaeth / Zealandia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..