52 arů škraboškových dorazilo v pořádku z Německa a Belgie do Brazílie. Nyní jsou v karanténě

UVNITŘ FOTOGALERIE A VIDEO – Více než třetina celkové světové populace arů škraboškových, v přírodě vyhynulých papoušků, podle nichž vznikl animovaný film Rio, se od úterý 3. března nachází v jejich původní domovině Brazílii. Německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) a belgická Nadace Pairi Daiza letecky dopravili přes oceán 52 vzácných ptáků (49 z ACTP a tři z Pairi Daiza), kteří nyní tráví čas v karanténě v novém reintrodukčním centru poblíž města Curaçá ve státě Bahia. Dalších 13 arů škraboškových chovala již dříve brazilská zařízení. Celkem je jich tedy nyní na území Brazílie 65, přičemž celá populace v zajetí čítá okolo 180 ptáků. Většina z nich zůstává v německém ACTP, část je v belgické zoologické zahradě Pairi Daiza a dva v singapurském Jurong Bird Parku.

Návrat ary škraboškového do volné přírody je součástí rozsáhlejšího komunitního programu v oblasti Caatinga, kde byla v roce 2018 vyhlášena chráněná rezervace na podporu biologické rozmanitosti a ekologického zemědělství. O projektu se bude učit přibližně 7 500 žáků a studentů na místních školách, což by podle úřadů mělo vést k většímu pochopení potřeb ochrany ohrožených druhů a ekoturistiky. Arové škraboškoví vymizeli z přírody v roce 2000, kdy v Brazílii přežíval jediný divoký samec, který vytvořil pár se samicí ary marakány. Předchozí pokusy o vypuštění samice ary škraboškové skončily neúspěchem, neboť tato zahynula pod dráty vysokého napětí. V zajetí zůstávala jen hrstka vzácných arů a zpočátku se je vůbec nedařilo rozmnožovat.

Zlom v záchraně druhu přišel v roce 2012

V roce 2012 zahájila brazilská vládní agentura na ochranu přírody ICMBio společně s Institutem pro ochranu biologické rozmanitosti a několika partnerskými organizacemi akční plán na rozšíření populace arů škraboškových v zajetí a zároveň začala připravovat rezervaci pro vypuštění těchto ptáků zpět do přírody. Do projektu byl původně zapojen Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife a katarská záchranná stanice Al Wabra. Později se připojilo německé ACTP, s jehož angažmá však nesouhlasil Loro Parque. Situaci řešila brazilská vláda, která nakonec dala přednost ACTP a všechny ary škraboškové chované v Loro Parque stáhla do jiných zařízení. V roce 2016 zahájila brazilská agentura ICMBio s německým ACTP projekt návratu arů škraboškových do přírody.

K TÉMATU: Rekordní sezóna arů škraboškových v německém ACTP: v roce 2017 odchovali devět mláďat

Přede dvěma lety byli všichni arové škraboškoví zapojení do projektu reintrodukce převezeni do chovného zařízení ACTP u Berlína. Šlo zejména o více než 120 papoušků z katarské Al Wabry, díky jejímuž programu umělé inseminace se podařilo počet arů škraboškových žijících v zajetí zvýšit z 53 v roce 2000 na dnešních 180. Chov tak velkého množství v přírodě vyhubených ptáků na jednom místě je rizikový, proto došlo k přesunu části papoušků do jejich původní domoviny. Některé ptáky ACTP poskytlo do belgické zoo Pairi Daiza a do singapurského Jurong Bird Parku. 52 papoušků, kteří byli letecky přepraveni do Brazílie, dorazilo v úterý do Petroliny ve státě Pernambuco, nedaleko od jejich budoucího biotopu. První skupina papoušků bude vypuštěna do přírody během příštího roku.

Mláďata arů škraboškových v chovném zařízení ACTP u Berlína (kliknutím na obrázek spustíte video):

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..