Nestory kea v Česku odchovávají již dva soukromí chovatelé a jedna zoo

UVNITŘ VIDEO – Jižní Čechy se stávají doménou soukromých chovatelů novozélandských papoušků nestorů kea. Již druhý chovatel z tohoto regionu je dokázal úspěšně odchovat. Po Lubomíru Palkovičovi, kterému se to podařilo jako prvnímu v tuzemsku v roce 2008, oslavil stejný úspěch Jindřich Veselský. O jeho úspěchu již na přelomu roku informoval časopis Papoušci, v lednu se přidala Jihočeská televize, v únoru deník Právo a tento týden o chovateli vyšel článek i na největším českém zpravodajském portálu Novinky.cz. Odchov mláděte nestora kea se Jindřichovi Veselskému podařil již v loňském roce, teprve nedávno ale mládě, které musel dokrmit ručně, odstavil do samostatné voliéry.

„Hnízdní období nestorů začíná až někdy v prosinci, ale letos se tolik nedařilo. Loni jsem měl více štěstí a povedlo se i počasí. Odchovali jsme jedno mládě. Nestoři potřebují větší chlad než ostatní papoušci. Mají kvůli tomu i prachové peří,“ prozradil Veselský serveru Novinky.cz. Kromě něj a Lubomíra Palkoviče nestory v Česku odchovává už jen liberecká zoologická zahrada, které se to poprvé podařilo v roce 2014. Tehdy šlo rovněž o umělý odchov tří mláďat, o rok později se ale už chovný pár dokázal o jedno mládě postarat sám. Zoo při odchovu úzce kooperovala s Lubomírem Palkovičem. Jiné zoologické zahradě u nás se zatím nestory rozmnožit nepodařilo, i když je chovají i zoo v Brně, Plzni, Zlíně a nejnověji také v Praze.

První hnízdění už po dvou letech

Jindřich Veselský se chovu papoušků věnuje asi deset let, vedle nestorů kea se specializuje na ary a nejnověji i na kakaduy a další australské papoušky. Nestory kea si pořídil před čtyřmi lety a poprvé mu zahnízdili v roce 2018. Tehdy ale samice mládě špatně krmila a později ho neopatrnou manipulací usmrtila. Další hnízdění na začátku roku 2019 skončilo nezdarem po odebrání vajec do líhně a úspěšném vylíhnutí mláděte, které uhynulo v inkubátoru kvůli příliš vysoké teplotě. Teprve třetí pokus zjara loňského roku vyšel. V líhni se vylíhla dvě mláďata, ale jedno bylo příliš slabé a později uhynulo. Odchovat se podařilo jednoho nestora. První letošní hnízdění se nevydařilo, ale ještě není nic ztraceno a papoušci by mohli sednout v těchto dnech znovu.

K TÉMATU: Liberecká zoo podruhé rozmnožila nestory kea, tentokrát přirozenou cestou pod rodiči

Jindřich Veselský se na jihu Čech „proslavil“ i několika útěky svých opeřenců. Asi nejznámější byl hon na samici zoborožce šedavého, o jejímž útěku informovala na podzim 2015 ve svých celostátních zprávách i televize Nova. Chovatel později svoje trable s ptačími útěkáři popsal pro časopis Fauna. Vzpomínal na chytání kanárů, krasek rudozobých, ale i jeřábů korunkatých či sovice sněžné. Chovem nestorů kea se v Česku zabývá více soukromých chovatelů, na úspěšné odchovy ale zatím čekají. Údajně nejinteligentnější papoušky světa chová například Pavel Střílka a Jitka Skřivánková z Malhotic u Hranic na Moravě nebo Karel Šimon z Chotěboře na Vysočině.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..