Papouščí zoo Bošovice zahájila jubilejní 10. sezónu vydáním poštovní R-nálepky s papouškem

Kulatou 10. návštěvnickou sezónu zahájila Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě velmi netradičně. Ve spolupráci s Českou poštou vydala na poštovní pobočce v Bošovicích tzv. R-nálepku s vyobrazením letícího papouška. K dostání je výhradně v Bošovicích a nálepek je omezené množství 480 kusů, informoval filatelistický web Filatelie-mix.cz. „K této příležitosti Odborná společnost Fauna Flora při Svazu českých filatelistů rovněž vydá vlastní sadu dvou CDV (korespondenčních lístků, pozn. red.) pro tuzemský a evropský poštovní styk s vzácnými druhy papoušků, jež chová zmiňovaná soukromá zoologická zahrada, která se v ZOO změnila jen před pár lety a navázala na celoživotní zálibu a chovatelské úspěchy světového formátu zdejší rodiny,“ dodal server.

Hned v den zahájení nové sezóny, v neděli 1. března, navíc bošovická zoo historicky poprvé poskytla vlastní odchovaná mláďata papoušků největšímu papouščímu parku na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Přímo v Bošovicích si papoušky vyzvedl spolupracovník Loro Parque a vydavatel časopisu Nová EXOTA Jan Sojka. Šlo o čtyři mláďata amazónků dvou druhů: amazónka běločelého a amazónka šupinkového. Právě amazónkům se v Bošovicích mimořádně daří, od začátku letošního roku se v zoo vylíhla čtyři mláďata amazónka bělobřichého. Vůbec prvními mláďaty, která se letos vylíhla v Papouščí zoo, ovšem byli papoušci senegalští, které krátce na to následovali žakové velcí. Zoo se rovněž pochlubila kroužkováním prvních letošních mláďat arů marakán.

Pokračuje výstavba dětské zoo

„Ary marakány odchováváme již třiatřicátým rokem (od roku 1987). Byl to teprve druhý odchov ještě v tehdejším Československu,“ uvedli majitelé zoo, manželé Škrhákovi. I přes začátek návštěvnické sezóny zahrada pokračuje v budování nové dětské zoo, která vyplní prostor za pavilonem amazoňanů a zoo do ní umístí u velkou voliéru s andulkami a dalšími australskými papoušky, ale i „neptačí“ zvířata, s nimiž si děti budou moci hrát. Slavnostní otevření dětské zoo je naplánované na přelom letošního a příštího roku. Další výzvou pro Papouščí zoo je stavba nových voliér pro kogny, kam by se měli přesunout kognové smaragdoví, momentálně umístění v pavilonu amazoňanů, a vedle nich by měli být nově i kognové dlouhozobí. Tato chovná zařízení by se měla nacházet pod ornitologickou stezkou.

K TÉMATU: 2019 – rok rekordů v Papouščí zoo Bošovice: téměř 45 tisíc návštěvníků a sedm prvoodchovů

Zásadní rozvojovou etapou Papouščí zoo pak má být vybudování bungalovů v kopci nad ornitologickou stezkou. Do kopce mají být zapuštěny samostatné voliéry pro kakaduy. A bošovičtí si už připravují terén i na samotném kopci nad zoo. Ostatně, jak manželé Škrhákovi zopakovali hned v několika rozhovorech, současná zoo je zatím pouze zhruba čtvrtinou plánovaného areálu, který by měl pojmout ještě sekce věnované australským papouškům, papouškům Afriky a Asie a také další doprovodné služby, které by návštěvníkům zpříjemnily a prodloužily pobyt v Bošovicích. I v letošní sezóně bude mít zoo otevřeno denně včetně víkendů a svátků od 10 do 17 hodin (od dubna do září do 18 hodin), a to až do 17. listopadu. Na prosinec, leden a únor zahrada plánuje zimní klid.

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..