Arové hnízdí už i v paraguayských městech. Ochránci očipovali mládě křížence ve městě Luque

UVNITŘ VIDEO – Stále častější případy hnízdění velkých druhů arů ve městech zaznamenávají ornitologové v Jižní Americe. Nejnověji bylo potvrzeno úspěšné hnízdění smíšeného páru ary zelenokřídlého a ary ararauny v paraguayském městě Luque na hranici s metropolí Asunción. Biologové za pomoci místních hasičů vybrali 17. února z hnízdní dutiny v palmě 65-denní mládě, které zvážili, zkontrolovali jeho zdravotní stav a očipovali ho. Za velkého zájmu veřejnosti jej pak opět za pomoci hasičů vrátili zpět do hnízdí dutiny. Na kontrole mláděte se podíleli brazilští ornitologové z města Campo Grande, které je proslulé hnízděním mnoha párů arů araraun i arů zelenokřídlých.

Mladý papoušek nejprve připomínal mládě ary zelenokřídlého, z podrobnějších snímků je ale patrné, že se jeho peří má lehce oranžový nádech, pod dolní čelistí zobáku má černý „bryndák“ charakteristický pro ary ararauny a peříčka na lysé části hlavy u zobáku jsou černá jako u araraun a nikoli červená jako u arů zelenokřídlých. Rovněž zobák není charakteristicky zbarvený jako arů zelenokřídlých, ale spíše něco mezi araraunou a arou zelenokřídlým. Ze snímků, které zachycovaly hnízdní pár u dutiny, bylo patrné, že jedním z rodičů je ara ararauna nebo kříženec ary ararauny a ary zelenokřídlého, běžně nazývaný ara harlekýn. Jde o první mládě od ptáků, kteří byli vypuštěni do městské aglomerace.

Křížence zaznamenali i v brazilském Campo Grande

Podle regionálního zpravodajského serveru Luquenoticias.com.py místní ornitologové zaznamenali hnízdění již čtyř párů arů, ale toto je první úspěšné. Při této příležitosti se v Luque konala mezinárodní konference o městských populacích papoušků, kterou pořádaly organizace Asora Paraguay, Instituto Arara Azul z Brazílie a magistrát města Luque. Zkušenosti s křížením arů araraun a arů zelenokřídlých mají i v brazilském Campo Grande. Například v roce 2016 odchovaly mláďata hned tři takto složené páry a v celém městě se pohybovalo osm kříženců arů araraun a arů zelenokřídlých. Křížení dvou barevně zcela odlišných velkých druhů arů v přírodě je velmi neobvyklé.

K TÉMATU: V brazilském městě Campo Grande létají divocí kříženci arů araraun a arů zelenokřídlých

Naopak velmi obvyklé je v zajetí, zejména pak ve Spojených státech, kde jsou křížeci arů araraun a arů zelenokřídlých nejčastěji chovanými hybridy z velkých arů. Tato móda se postupně posouvá i do Evropy, ary „harlekýny“ chovají a odchovávají už i čeští chovatelé. Ve volné přírodě jde ale stále o raritu. Brazilští ornitologové v roce 2013 předpokládali, že v Campo Grande žije okolo stovky arů araraun a několik arů zelenokřídlých. Ptáci se do města začali stěhovat na přelomu tisíciletí, kdy region Mato Grosso de Sul sužovala velká sucha. Papoušci se před nedostatkem potravy a stále častějšími požáry uchýlili do městských parků a když sucho pominulo, už v Campo Grande zůstali. Od té doby jejich populace stoupá a i když se podmínky ve volné přírodě zlepšily, arové už město neopustili.

Úvodní foto: Asora Paraguay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..