Rok rekordů v Papouščí zoo Bošovice: téměř 45 tisíc návštěvníků a sedm prvoodchovů

UVNITŘ GALERIE – Velmi úspěšný rok má za sebou Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě. Letos se jí podařilo nalákat o polovinu více návštěvníků než loni, celkem téměř 45 tisíc (v loňském roce to bylo 29 600). Zároveň dokázala u sedmi druhů papoušků vůbec poprvé odchovat mláďata. Zahájila také stavbu nové dětské zoo, která se bude nacházet za pavilonem amazoňanů a otevírat by se měla na podzim 2020 nebo v roce 2021. „Letošní rok jsem nazval rokem rekordů, protože tolika rekordních čísel najednou už nemůžeme nikdy dosáhnout,“ říká Vlastimil Škrhák, zakladatel Papouščí zoo. „Čekají nás samozřejmě ještě nějaké odchovy arů, ale už to asi nebude tolik druhů papoušků jako letos,“ dodává.

Za největší letošní úspěch považují bošovičtí odchov kognů smaragdových, a to hned od dvou párů ze tří. Jeden pár dokonce přirozenou cestou odchoval šest mláďat z jedné snůšky! Další prvoodchov si připsali amazónci černotemenní, kterým se podařilo odchovat tři mláďata najednou. Dvě mláďata se hned napoprvé podařilo Papouščí zoo odchovat od amazoňanů žlutohlavých panamských, osm mláďat pak od dvou párů arů červenoramenných, nejmenších zástupců arů (zahrada chová i jejich blízké příbuzné ary amazonské). Ani ne tříletá samička amazoňana velkého odchovala jedno mládě, a poprvé se v Bošovicích podařilo odchovat také papoušíčky žlutolící. Novinkou jsou rovněž tři mláďata od amazónků šupinkových.

Pokračuje výstavba dětské zoo

Již třetí rok po sobě měla Papouščí zoo úspěch u amazoňanů nádherných. I letos pár vyvedl jednoho potomka. Tří mláďat se bošovičtí dočkali u aratingů škraboškových a po 40 letech se v Bošovicích podařilo odchovat i agapornise fišeri přírodního zbarvení, kteří rozšířili kolekci zoo teprve tento rok (návštěvníci je mohou vidět v sekci zaměřené na papoušky Afriky hned vedle velkých arů a kakaduů). Celkově Papouščí zoo Bošovice chová 54 druhů papoušků ve více než 250 exemplářích. S přehledem mezi nimi vedou jihoamerické druhy, jichž je 43. Zoo dále chová čtyři druhy afrických a pět druhů australských papoušků. Neameričtí papoušci by měli v Bošovicích postupně posilovat. Zoo plánuje o kolekce běžnějších druhů rosel, barnardů a dalších druhů.

K TÉMATU: Chystáme ještě expozice pro kakaduy, australské a africké papoušky, říkají majitelé Papouščí zoo Bošovice

Po celý letošní rok pokračovaly práce na rozšiřování zoo. Za pavilonem amazoňanů tak začala vznikat dětská zoo, jejíž součástí bude velká voliéra pro andulky a další australské papoušky a výběh pro zakrslé ovečky, králíky (český strakáč a moravský obr) a klokany. V další fázi chce zoo vybudovat samostatné voliéry pro kakaduy, které budou zapuštěné do země v kopci, který se tyčí nad zoo. V tomto terénu by pak v budoucnu měly být i apartmány s možností ubytování. Zoologická zahrada se má rozšiřovat i na kopec nad ornitologickou stezkou. Rozšiřovat se má i kolekce papoušků v zoo. Bošovičtí by rádi zkompletovali všechny druhy papoušíčků posledním druhem papoušíčkem modravým, chystají si pořídit kogny dlouhozobé a v sekci největších papoušků by se měli objevit arové hyacintoví.

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..