Ara amazonský (Diopsittaca cumanensis)

Nejmladší druh ary, až do roku 2014 byl považován za poddruh mnohem známějšího ary červenoramenného. Od něj se odlišuje především světle zbarvenou horní částí zobáku. Je také o něco větší. Celkově je zbarven zeleně, horní část hlavy a temeno jsou modrozelené až modré. Okraje křídel na ramenou jsou červené, podobně jako spodní část křídel. Spodní strana ocasu a části letek jsou olivově žluté. Dosahuje délky 30 až 32 cm, poddruh ara amazonský jižní až 35 cm. To je výrazně více než u ary červenoramenného, který zůstává nejmenším druhem ary na světě.

Ara amazonský obývá poměrně rozsáhlé území střední a východní Brazílie, severovýchodní Bolívie a areál jeho rozšíření částečně zasahuje i do Peru. Existují dva poddruhy: nominátní ara amazonský (Diopsittaca cumanensis cumanensis) a ara amazonský jižní (Diopsittaca cumanensis longipennis). Ve volné přírodě je velmi častý, Červená kniha ohrožených živočichů IUCN na něj pamatuje v nejnižší kategorii „nejméně znepokojivý“ (LC) a rovněž mezinárodní úmluva CITES u něj navyžaduje povinnou registraci, je totiž zařazen až do její druhé přílohy.

Chov v zajetí

V Evropě je o poznání méně zastoupen než jeho příbuzný ara červenoramenný, ale například ve Spojených státech patří mezi velmi často chované druhy, i jako domácí mazlíček. Má velmi dobré vlastnosti, které ho předurčují k chovu v domácnosti. Stejně jako ara červenoramenný ale dokáže být velmi hlučný. Nárok na chov je podobný jako u dalších menších druhů arů, vyžaduje celokovové voliéry, protože je velký ničitel dřeva.

V České republice jde o poměrně vzácného chovance, který se vyskytuje jen u soukromých vlastníků. Asi největší chov vlastní manželé Marzollovi z Bolatic na Opavsku, v minulosti jej ale choval a úspěšně odchovával i Zdeněk Špalek u Břízy u Hradce Králové. Odchovy jsou úspěšnější v prostornějších voliérách.

Dostupnost a cena

Nikdy nebyl příliš častý, tedy alespoň ne v Evropě. Tomu odpovídá i jeho cena, která je ve srovnání s arou červenoramenným několikanásobně vyšší. Oproti Spojeným státům u nás není prakticky chován jako domácí mazlíček, ale výhradně na chov. Cena mladého páru vycházela v roce 2015 na 60 tisíc korun, zájemci však měli větší šanci uspět v zahraničí než v tuzemsku.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Papouščí zoo Bošovice