Nejmladší druh ary, až do roku 2014 byl považován za poddruh mnohem známějšího ary červenoramenného. Od něj se odlišuje především světle zbarvenou horní částí zobáku. Je také o něco větší. Celkově je zbarven zeleně, horní část hlavy a temeno jsou modrozelené až modré. Okraje křídel na ramenou jsou červené, podobně jako spodní část křídel. Spodní strana ocasu a části letek jsou olivově žluté. Dosahuje délky 30 až 32 cm, poddruh ara amazonský jižní až 35 cm. To je výrazně více než u ary červenoramenného, který zůstává nejmenším druhem ary na světě.
Ara amazonský obývá poměrně rozsáhlé území střední a východní Brazílie, severovýchodní Bolívie a areál jeho rozšíření částečně zasahuje i do Peru. Existují dva poddruhy: nominátní ara amazonský (Diopsittaca cumanensis cumanensis) a ara amazonský jižní (Diopsittaca cumanensis longipennis). Ve volné přírodě je velmi častý, Červená kniha ohrožených živočichů IUCN na něj pamatuje v nejnižší kategorii „nejméně znepokojivý“ (LC) a rovněž mezinárodní úmluva CITES u něj navyžaduje povinnou registraci, je totiž zařazen až do její druhé přílohy.
Chov v zajetí
V Evropě je o poznání méně zastoupen než jeho příbuzný ara červenoramenný, ale například ve Spojených státech patří mezi velmi často chované druhy, i jako domácí mazlíček. Má velmi dobré vlastnosti, které ho předurčují k chovu v domácnosti. Stejně jako ara červenoramenný ale dokáže být velmi hlučný. Nárok na chov je podobný jako u dalších menších druhů arů, vyžaduje celokovové voliéry, protože je velký ničitel dřeva.
V České republice jde o poměrně vzácného chovance, který se vyskytuje jen u soukromých vlastníků. Asi největší chov vlastní manželé Marzollovi z Bolatic na Opavsku, v minulosti jej ale choval a úspěšně odchovával i Zdeněk Špalek u Břízy u Hradce Králové. Odchovy jsou úspěšnější v prostornějších voliérách.
Dostupnost a cena
Nikdy nebyl příliš častý, tedy alespoň ne v Evropě. Tomu odpovídá i jeho cena, která je ve srovnání s arou červenoramenným několikanásobně vyšší. Oproti Spojeným státům u nás není prakticky chován jako domácí mazlíček, ale výhradně na chov. Cena mladého páru vycházela v roce 2015 na 60 tisíc korun, zájemci však měli větší šanci uspět v zahraničí než v tuzemsku.