Česko je bez ptačí chřipky, veterinární opatření na Pardubicku se ale prodlužují do poloviny dubna

UVNITŘ DOKUMENT – Na dva měsíce prodloužila Krajská veterinární správa Pardubického kraje mimořádná veterinární opatření na Pardubicku v souvislosti s výskytem ptačí chřipky typu H5N8. Ohnisko nákazy na drůbeží farmě ve Slepoticích u Moravan sice již bylo zlikvidováno a veterinární správa minulý týden odvolala nejpřísnější opatření v tříkilometrovém okruhu okolo farmy, zároveň však ponechala v platnosti desetikilometrové pásmo zvýšeného veterinárního dozoru, do kterého nyní spadá i původní tříkilometrový okruh okolo slepotické farmy. Nadále tak platí, že do deseti kilometrů od ohniska nákazy by chovatelé měli drůbež krmit a podávat jí pitnou vodu v uzavřených nebo alespoň zastřešených prostorách.

Veterinární správa může během prodloužené karantény namátkově kontrolovat komerční chovy drůbeže, jejichž soupis má k dispozici již od vyhlášení původních opatření, k němuž došlo 17. února. Majitelům malochovů a zájmových chovů všech druhů ptáků se doporučuje dodržovat stejný režim jako dosud: tedy zabránit kontaktu chovaných jedinců s divokými ptáky, důsledně dbát na hygienu a vyvarovat se zavlečení choroby např. na podrážkách bot, v nichž předtím daný člověk procházel v okolí vodních toků a ploch. Ptačí chřipku přenáší tažní vodní ptáci, především husy, kachny, labutě, ale i lysky, volavky, jeřábi, kormoráni a další. Přenašečem ale může být i dravec, který sežral mršinu nakaženého ptáka.

Změna nařízení Státní veter… by Jan.Potucek on Scribd

Nové případy v Sasku, Polsku a Bulharsku

Prodloužení veterinární opatření na Pardubicku může souviset s tím, že veterináři dosud nezjistili, jakým způsobem se nákaza dostala do chovu. Nejpravděpodobnější variantou je zavlečení na podrážce bot některého z krmivářů nebo ošetřovatelů. Důležitou roli hraje také fakt, že v okolních zemích se ptačí chřipka stále ještě vyskytuje. Například toto pondělí 16. března ji odhalili němečtí veterináři v saském Bad Lausick poblíž Lipska. V Polsku je nejčerstvější případ z 6. března, kdy se ptačí chřipka objevila v malochovu drůbeže ve Vratislavském vojvodství, které sousedí s Českou republikou. Minulý týden se také objevily hned dva nové případy H5N8 v Bulharsku, a to v komerčních chovech nosnic v Kardjali a Plovdivu.

K TÉMATU: Ptačí chřipka polevuje. Slovenská Zoo Bojnice po více než měsíční karanténě otevřela

V celé Evropě se letos podařilo odhalit 55 ohnisek ptačí chřipky typu H5N8. Nejvíc je jich v Polsku (33), Bulharsku (8) a Maďarsku (4). Vůbec největší zasažený chov se ale nacházel v České republice, právě ve Slepoticích na Pardubicku. Ačkoli zde byl zasažen chov krůt, který čítal sedm tisíc ptáků, vybito muselo být i 130 tisíc brojlerů, kteří se nacházeli v sousedních halách ve stejném areálu. Pro srovnání, při minulé vlně ptačí chřipky v České republice v roce 2017 bylo evidováno 39 ohnisek nákazy a celkově bylo usmrceno 91 tisíc ptáků.

Úvodní foto: OrgoNet.cz

Předchozí článek

Všechna zoo v Česku jsou uzavřena, stejně tak Loro Parque a kvůli koronaviru nepřijímá návštěvy ani německé ACTP

Dálší článek

Mohou se koronavirem nakazit i domácí zvířata? To není jisté, zatím existuje jediný případ psa v Hongkongu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější