Třetí vypouštění aratingů žlutých u brazilského Beléma: divokou populaci posílilo pět ptáků

Dalších pět aratingů žlutých vypustili ochránci přírody z vládní agentury Ideflor-Bio do volné přírody v metropolitní oblasti Belém v centrální Brazílii. Šlo již o třetí vypouštění těchto papoušků v oblasti Beléma, od roku 2016 se takto do volnosti dostalo celkem 27 ptáků. Poslední pětice 15. prosince. „Když vidíme, jak aratingové doslova rozzářili oblohu svým výrazně zbarveným peřím, přináší nám to pocit naděje a posiluje důležitost státní ochrany přírody, výzkumných projektů, enviromentální výchovy a udržitelného rozvoje,“ prohlásila Karla Bengtson, prezidentka agentury Ideflor-Bio, která přede dvěma lety převzala aktivity Ararajubas Reintroduction Projectu, jenž měl zajištěno financování jen do konce roku 2018.

Pětici nejnověji vypuštěných ptáků tvořili tři samci a dvě samice. V roce 2019 tito papoušci dorazili do národního parku Utinga jako zabavení jedinci, kteří se nejprve zotavovali v zoologických zahradách v brazilském státě Pará. Jejich zdravotní stav a kondice nebyly ideální, mnoho měsíců strávili rekonvalescencí a poté v aklimatizační voliéře přímo v místech, kde byli minulý týden vypuštěni do přírody. V předchozích dvou vlnách se ochráncům přírody podařilo do přírody vypustit 22 aratingů žlutých a některé páry již úspěšně zahnízdily. Aratinga žlutý je uveden v Červené knize ohrožených živočichů IUCN jako „zranitelný“ (VU), úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin jej vede v první příloze.

Další skupina se začne připravovat v červnu

Aratingy žluté nejvíce ohrožuje nelegální odchyt a vybírání mláďat z hnízd. V metropolitní oblasti Belém se tento papoušek původně vyskytoval pouze do přelomu 40. a 50. let minulého století. Podle šéfa oddělení biodiverzity Ideflor-Bio Chrysomara Lobata žije na území státu Pará asi 80 procent celkové populace aratingů žlutých, další menší populace jsou pak ve státech Maranhao a Amazonas. „Jsou krásní, vzácní a nápadní. Všichni by je měli mít rádi a chránit je. V metropolitní oblasti Belém už máme druhou generaci aratingů žlutých po jejich vypuštění do volné přírody. Musíme místním komunitám zdůrazňovat, že tyto ptáky nesmí chytat. Kdo je odchytí a poskytne na černý trh, bude stejně vinen jako ten, kdo si je koupí,“ uvedl Lobato.

Papoušci se museli na vypuštění do přírody náležitě připravit. Nešlo pouze o aklimatizaci ve voliéře přímo v místě vypuštění, ale také o postupnou náhradu krmiva za plody z přírody – semena, acai, muruci a ajuru. „V aklimatizační voliéře měli k dispozici také doplňky stravy, prováděli jsme u nich rutinní vyšetření, učili jsme je reagovat na přítomnost predátorů a hadů, zlepšovali jejich fyzickou kondici…“ vypočítává biolog Rubens Aquino. Z původních sedmi aratingů, kteří měli bát vypuštěni do přírody, prošlo veškerými testy pět ptáků. Jejich vypuštěním ovšem práce ochráncům nekončí, nyní je budou dlouhodobě monitorovat. A již se připravují na příchod další skupiny aratingů, kteří mají v polovině letošního roku dorazit do reintrodukčního centra a začít se připravovat na vypuštění do přírody.

Brazilci vypustili druhou skupinu aratingů žlutých v Belému. První už úspěšně hnízdí

Úvodní foto: Marcelo Seabra / Ag. Pará

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..