Příběhy ohrožených papoušků z Červené knihy IUCN 2020: lori sumbawský

UVNITŘ VIDEO – Ostrovní papoušci paří mezi nejohroženější druhy ptáků. Nejinak je tomu u loriho sumbawského, který byl do roku 2014 považován za jeden z dvaceti poddruhů loriho mnohobarvého. Samostatným druhem je až podle nejnovější taxonomie ptáků od Josepha del Hoya a hned byl zařazen mezi potenciálně ohrožené (NT) v Červené knize ohrožených živočichů IUCN. V roce 2016 byl přeřazen do kategorie zranitelných (VU) a při letošní aktualizaci už mezi ohrožené (EN). Důvodem je dramatický pokles početnosti jeho divoké populace, která se nyní odhaduje na pouhých 500 až 1 500 pohlavně dospělých jedinců a předpokládá se, že do deseti let klesne o dalších 50 až 79 procent.

Lori sumbawský je endemický druh žijící pouze na ostrově Sumbawa v Indonésii. Od loriho mnohobarvého se odlišuje fialově modrým proužkováním čela a lící, krční límec má žlutější, prsa tmavě červená bez pruhování a břicho purpurové. Za krkem se může objevovat modrá barva. Už dříve byl považován za samostatný druh, v české systematice nazývaný lori Forstenův. Kromě ostrovu Sumbawa se vzácně objevuje také na Bali, Lomboku, Tanahjampee a Kalaotoe. Všude je poměrně vzácný, což je dané především častým nelegálním odchytem pro trhy s ptáky a také ničením jeho biotopů, zejména kvůli vysazování plantáží pro pěstování ořechů kešu. Proto se také předpokládá, že loriů sumbawských bude nadále dramaticky ubývat.

Nové druhy loriů: floreský, biakský, sumbawský, horský, rudopáskový, měsíčkový a sulaweský

Na mnoha ostrovech již vyhynul

Skutečný stav populace se dá ale zjistit dost komplikovaně, neexistuje nějaký pravidelný monitoring, a i mezinárodní organizace BirdLife International uvádí docela velký rozptyl 2 100 až 37 000 jedinců. Dodává však, že skutečný stav se bude pravděpodobně blížit dolní hranici odhadu, přičemž největší známá populace na Sumbawě nečítá více než 250 pohlavně dospělých ptáků. Mimo Sumbawu, Bali a Lombok žije pouhých 50 loriů sumbawských a na některých ostrovech, např. Tanahjampea, Kalaotoa a Kalao ve Floreském moři, již zcela vyhynul (pozorován zde nebyl již déle než 15 let). Přímo na Sumbawě lorie ohrožuje kromě nelegálního odchytu intenzivní zemědělství, jež vede k odlesňování a rozmachu pěstování kukuřice.

V zajetí se lori sumbawský objevoval už na přelomu 19. a 20. století, například v roce 1896 jej dovezla londýnská zoologická zahrada. První světový odchov zaznamenali v roce 1990 v Indii. K nám se dostal až v šedesátých letech, kdy jej od roku 1961 chovala pražská zoologická zahrada a odchovala i křížence s lori horským. Ze soukromých chovatelů jej v tuzemsku poprvé rozmnožil v roce 1999 Pavel Dohnal, který lorie sumbawské chová dodnes. Ze zoologických zahrad tento druh chová například Zoo Praha, které se je daří pravidelně rozmnožovat a vede záchranný program poddruhu mitchelli (ze soukromých chovatelů jej u nás odchovává např. Tomáš Horyna), a v posledních letech lorie sumbawské chová také Zoo Plzeň. Nejde sice o vyloženě častý druh, ale také není vyloženě vzácný, vlastní jej i soukromí chovatelé na Slovensku.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Česká republika se obrací na Soudní dvůr EU kvůli sporu o vydání eurocitesů na ary hyacintové

Dálší článek

Třetí vypouštění aratingů žlutých u brazilského Beléma: divokou populaci posílilo pět ptáků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější