Proč by se neměli zachraňovat zbídačení papoušci ze zverimexů?

Pokud se pohybujete na Facebooku a jste členy některé ze skupin pro chovatele papoušků, patrně vás neminuly fotografie a videa mladé ary ararauny ze zverimexu v Hradci Králové společně s výzvou, že je třeba tohoto papouška zachránit. Ara je v menší voliéře na jediném bidle, okolo jsou navěšené hračky, ale pták je nervózní z přítomnosti toho, kdo ho fotografoval a natáčel. Kvalita peří naznačuje, že ptáka asi personál nerosí a že se začíná škubat. Zverimex ho nabízí za 36 tisíc korun (pokud chodíváte do zverimexů delší dobu, jistě si pamatujete doby nedávno minulé, kdy se zde ararauny nabízely i za 60 tisíc korun), což zcela jistě odpovídá ceně, za kterou ho koupil od chovatele (běžně okolo 25 tisíc korun) a marži pro obchod.

Z fotek je patrné, že jde o mladého, ani ne ročního aru, kterého pobyt v obchodě, kde je denně konfrontovaný s neznámými lidmi, stresuje. To je „ideální“ cesta k tomu, aby z něj vyrostl frustrovaný a psychicky nevyrovnaný pták. Je jasné, že čím dříve se dostane k novému majiteli, který se mu bude věnovat, tím lépe. A taky se už v tomto směru něco děje. Jenže! Opravdu si myslíme, že vykupováním takových papoušků, kdy se na něj složí skupina lidí, kteří se už nemůžou dívat, v jakém prostředí ararauna žije, je správné? Jistě, zachrání se tento konkrétní ara. Možná dostane nový domov v nějaké domácnosti, na které se shodnou dárci – vykupitelé, nebo skončí v zařízení, kde se starají o nechtěné a opuštěné papoušky. V minulosti se to tak stalo již několikrát.

Případy týrání papoušků ve zverimexech? Řešit je mají veterinární správy, vysvětluje ČIŽP

Je řešením vykupování papoušků? Ne!

Co se ale tímhle postupem změní? Zachrání se jeden, dva, tři nebo čtyři papoušci. Arové, žakové, amazoňani nebo kakaduové. Daný zverimex se zbaví nepříjemné publicity, ale nikdo mu nemůže zakázat, aby si za půl roku nebo za rok nepořídil další araraunu. Nebo kakaďáka. Proč? Inu, protože velký papoušek přitahuje pozornost zákazníků, chodí se na něj do obchodu dívat a při té příležitosti i něco nakoupí. Zverimexu může být v podstatě jedno, zda daného papouška prodá nebo ne. Pokud ano, vydělá na marži (dříve až trojnásobek skutečné ceny, nyní už „jen“ okolo 10 tisíc korun) a může si pořídit dalšího papouška, který bude atrakcí prodejny, a třeba ho i vystaví mimo klec s řetízkem připevněným k noze (ano, i takové věci se dnes dějí).

Zkrátka, záchranou takového papouška se nezmění praxe, že zverimexy budou takové ptáky kupovat od chovatelů a nakládat s nimi, jak se jim zlíbí. Naopak to zverimexy ještě podpoří v těchto aktivitách, protože dokáží takového velkého papouška prodat se ziskem. Samozřejmě bych rád zachránil všechny zbídačené velké papoušky v českých zverimexech, ale nejsem miliardář a nemám volnou zoologickou zahradu. Také vím, že jde často o ptáky doživotně psychicky narušené, kteří se budou dál poškozovat, mohou být agresivní, těžko se dají spárovat s jedincem svého druhu a budou vyžadovat mnohem náročnější péči než běžný domácí mazlíček. Co ale chci říci tím provokativním titulkem: nebojujme s větrnými mlýny, když nemáme jistotu, že tím nedocílíme úplného konce prodeje těchto inteligentních ptáků ve zverimexech.

Obrovská šance, jak zabránit prodeji velkých papoušků v obchodech pro zvířata

Je to systémová chyba, musí ji vyřešit zákon

Problém prodeje velkých druhů papoušků v obchodech s chovatelskými potřebami je systémový. A měl by se řešit systémově. Poměrně nedávno tu byl pokus doplnit do novely zákona na ochranu zvířat před týráním paragraf, který by zakazoval prodej velkých druhů papoušků v kamenných prodejnách, stejně jako to platí u psů a koček. Byl to laický návrh, který si žádný zákonodárce nevzal za svůj, a protože přišel dost pozdě, ani nebyl čas s ním podrobně seznámit poslance a senátory. Ale takových možností může být v budoucnu více. Stačí opakovaně upozorňovat na to, že se dějí nepravosti, kterým by bylo třeba zabránit. Ono to časem zafunguje – vezměte si například loňskou snahu Státní veterinární správy o nastolení pravidel pro prodej domácích mazlíčků. Po upozornění serveru Ararauna se v textu objevily informace o tom, že kupovaný papoušek by měl být samostatný, měl by umět sám žrát, létat, měl by být plně opeřený – zkrátka, že by se neměla kupovat neodstavená mláďata.

Prostě nezachraňujme něčí šlendrián a nepodporujme nemorální chování tím, že budeme takové ptáky kupovat. Mám tu docela dobrý příměr z úplně jiného oboru: při zastupování jedné antivirové společnosti pravidelně radíme firmám, které byly napadeny vyděračským virem, aby útočníkům neplatily požadované výkupné za odšifrování počítačů. Jednak si nemohou být jisty, že jim zločinci po zaplacení skutečně jejich data odšifrují a také je tím podněcují k další trestné činnosti, protože se to útočníkům vyplácí. Nepodporujme tedy zverimexy tím, že budeme zachraňovat papoušky, o které se zjevně neumí postarat, a pojďme na tento problém upozornit zákonodárce, kteří ho mohou vyřešit jednou provždy.

Úvodní foto: Kateřina Černá / FB skupina Arové a jejich chov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!