František Brzák chystá na 19. března přednášku Exotářů o focení vzácných papoušků v Kolumbii

Jak se fotí vzácní a v zajetí zcela neznámí papoušci pocházející z hor a pralesů Kolumbie? Právě o tom přijede v sobotu 19. března 2022 přednášet na 12. setkání chovatelů Severovýchodních Čech do Vlčí Habřiny na Pardubicku profesionální fotograf divokých zvířat František Brzák. Spolupracovník řady českých a zahraničních časopisů, včetně proslulého National Geographic, jezdí do Kolumbie pravidelně. Tato jihoamerická země je mezi ornitology známá tím, že v ní žije největší počet ptačích druhů na světě. František Brzák tam podnikl několik výprav za vzácnými papoušky žlutouchými, amazónky Fuertesovými a dalšími ohroženými exoty.

Procestoval šest světadílů, navštívil i Galapágy

Při svých cestách využívá kontaktů na místní ochranářské organizace a má tak informace o stavu populací jednotlivých druhů a může se pohybovat po jejich biotopu s dobře informovanými průvodci. Intenzivním cestám po světě se František Brzák věnuje od roku 2005. Pozoruje a fotografuje zvířata zásadně ve volné přírodě. Nejvíce ho však přitahují papoušci, ptáci a veškeré šelmy – hlavně ty velké. Například levharta skvrnitého, krásnou a vzácnou kočkovitou šelmu, během šesti let pozoroval a fotografoval již v šesti zemích. V australské a indonéské divočině pozoroval a fotografoval vzácné černé kakadu. Jeho srdeční záležitostí je ale právě Kolumbie, kde byl loni již počtvrté.

Při svých cestách navštívil František Brzák šest světadílů: Asii, Austrálii, Jižní Ameriku, Severní Ameriku i Evropu. Nejvzdálenější expedice ho zavedla až do Západní Papuy nebo také na Galapágy. Zvířata mu učarovala už jako klukovi. Od svých pěti let pravidelně jezdil s rodiči každý víkend na chatu do Českého ráje, který ho uchvátil svými zajímavostmi a kde vlastně začal jeho vztah k přírodě. Veškerý volný čas trávil v lese, s velkým zájmem pozoroval svět kolem sebe. Každou chvíli přinesl domů nějaké zraněné zvíře, od kosa až po káně, ještěrky, králíky, divoké kachny, veverky, apod. Takže se běžně stávalo, že v malém činžovním bytě sedělo na skříni dospělé káně a všichni doma léčili například zlomené křídlo.

Od lásky k zvířatům k profesionálnímu fotografování

Vždy se snažil, aby vyléčená zvířata dostala výcvik pro samostatný život v přírodě. Asi ve 12 letech začal chovat drobné exotické ptactvo a stal se v Mladé Boleslavi předsedou mladých chovatelů. Se zájmem o faunu a flóru začalo postupně i fotografování, jemuž se postupně začal věnovat profesionálně. Přitom nezanevřel ani na chov papoušků, i když se mu věnuje jako mazlíkář coby majitel dvou ochočených velkých arů, s nimiž se věnuje volnému létání. Nechybí na žádném větším srazu vyznavačů volného létání, takže se s ním můžete pravidelně potkat každou první sobotu v srpnu na Papouščím dni na Krásném u Šumperka nebo na pravidelných srazech „volnoletců“ v severních Čechách.

Zájemci o účast na přednášce Františka Brzáka se mohou hlásit do 5. března 2022 předsedovi ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy Jiřímu Vojtěchovi na e-mail C.alba@seznam.cz nebo telefon 603 881 884. Účastnický poplatek 200 Kč se hradí a místě. Počet míst je omezen, proto organizátoři nabádají s přihláškami příliš neotálet. Na akci budou platit aktuální vládní opatření proti šíření Covid-19.

Úvodní foto: archiv Františka Brzáka

Předchozí článek

Golfová výzva pro kakaduy Gofinnovy: vědci jim za trefení jamky dávali oříšek

Dálší článek

První kakapo soví letošní hnízdní sezóny je na světě. Nazvali ho Pearl-A-1-2022

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější