Golfová výzva pro kakaduy Gofinnovy: vědci jim za trefení jamky dávali oříšek

UVNITŘ VIDEO – Manuální zručnost a chytrost kakaduů Goffinových z laboratoře Univerzity veterinární medicíny ve Vídni nezná mezí. Tým zabývající se výzkumem schopností těchto papoušků naučil kakaduy hrát minigolf, aby za odměnu získali pamlsek. Jde o další z řady důkazů, že kakaduové Goffin dokáží vědomě používat nástroje pro získání potravy. Tentokrát šlo o velmi jednoduchý koncept, konstatuje server Iflscience.com. Papoušek měl k dispozici hůlku, míček a upravenou krabici, která měla z čelní strany pletivo s dírou o velikosti míčku. Kakadu měl nejprve zobákem zvednout míček a vhodit jej otvorem do krabice. Poté stejným otvorem strčit konec hůlky a posunky míčkem trefit do díry, aby po straně vypadl ven.

Pokud se kakadu trefil a míček se z krabice vykutálel, úspěšný „golfista“ dostal za odměnu kešu oříšek. Jde o manipulaci s předmětem a využití volně se pohybujících předmětů k získání potravy, což dokáží jen určité druhy primátů – a nyní se ukázalo, že i kakaduové Goffinovi. Vědecký tým celý experiment popsal v samostatné studii, kterou vydal časopis Scientific Reports. „Papoušci neměli žádné instrukce, jak experiment vyřešit. Museli najít řešení sami pomocí vlastní intuice,“ říká hlavní autor studie Antonio Osuna-Mascaró. „Jejich první strategií bylo zevrubně prostudovat krabici a najít na ní možná slabá místa. Jakmile jim došlo, že to tak nepůjde, uvědomili si, že mohou použít míček a tyčku, aby dospěli k řešení.“

Každý papoušek si vyvinul svoji metodu odpalu

Osuna-Mascaró jednou při cestě do laboratoře procházel okolo golfového hřiště a napadla ho unikátní metoda, jak přimět ptáky ke „sportu“ jako prostředku pro studium používání nástrojů. Do krabice tedy umístil malou vyvýšenou plošinu doplněnou autentickým zeleným kobercem. „Hřiště“ mělo na obou koncích díru, kam se měl kakadu „golfovou“ holí trefit. Oříšek kešu ale dostali pouze v případě, že se míčkem trefili do otvoru. Ačkoli ani pravý golf není zrovna jednoduchý a i zjevně jasné odpaly nemusí skočit dobře, papoušci velmi rychle přišli na to, co mají dělat. „Tři z našich kakaduů přišli na to, jak použít hůl k odpálení míčku do správného otvoru a zajistit si tak odměnu. Předvedli tak skutečnou ukázku inovace používání předmětu na velmi vysoké úrovni,“ konstatuje Osuna-Mascaró.

„Jedním z nejúžasnějších momentů bylo pozorovat, jak si tato zvířata pokaždé vynalezla svoji vlastní individuální techniku, jak uchopit hůlku a odpálit míček, někdy až s úžasnou obratností. Jeden z ptáků ovládal hůl a držel ji mezi čelistmi zobáku, jeden mezi špičkou zobáku a jazykem a další nohou, podobně jako primáti,“ vylíčil vědec. Nejznámější kakadu z vídeňské laboratoře nazývaný Figaro, který při předchozích experimentech exceloval, měl problémy se souběžným používáním dvou nástrojů, takže neustále prozkoumával krabici a zjevně hledal způsob, jak se dostat k oříšku kešu pouze hůlkou, aniž by musel použít míček. „Zjistil, že může použít hůlku jako páku… Stačilo zvednout krabici a pustit, samotná váha krabice by otřásla mechanismem a uvolnila kešu. Prostě ohromující,“ směje se Antonio Osuna-Mascaró.

Kakadu naučil další papoušky vyrábět a používat nástroje, kterými získají pamlsek

Úvodní foto: Thomas Suchanek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..