Pět párů aratingů žlutých posílilo vysazenou populaci u brazilského Beléma. Je jich tam už 37

UVNITŘ VIDEO – Téměř čtyři desítky aratingů žlutých již obývají národní park Utinga nedaleko brazilského města Belém, kam je postupně od roku 2018 vypouští ochránci přírody, aby tento druh vrátili zpět do jeho původního biotopu. K nejnovějšímu vypuštění pěti párů těchto papoušků odchovaných v zajetí došlo začátkem minulého týdne. Celkový počet ptáků reintrodukovaných do přírody se tak zvýšil na 37. Dalších 11 mladých aratingů žlutých dorazilo z chovného zařízení Lymingtonovy nadace, aby podstoupili přípravy na další vlnu vypouštění. Začala tak druhá etapa projektu návratu aratingů žlutých do metropolitní oblasti Belém, kde se tito ptáci přirozeně vyskytovali do 50. let minulého století.

Za projektem stojí Institut lesnictví a biodiverzity státu Pará a Lymingtonova nadace ze Sao Paula. Papoušci určení pro návrat do přírody podstupují náročné přípravy a fyzické i zdravotní testy. Během šesti měsíců, které tráví ve speciálních voliérách umístěných poblíž místa vypouštění, se adaptují na nové prostředí, cvičí se v letu, ochránci je učí správně reagovat na přítomnost predátorů a krmí je výhradně plody, semeny a květy z přírody, jimiž se tito ptáci budou poté ve volnosti sami živit. Vše pod drobnohledem biologů z institutu IDEFLOR-Bio a Lymingtonovy nadace. Pět z deseti vypouštěných aratingů má speciální obojek s GPS lokátorem, aby vědci mohli sledovat jejich pohyb.

Stát Pará je hlavním biotopem aratingů žlutých

„Aratingové žlutí jsou ohrožení ptáci, kteří se nachází jak na státním, tak federálním seznamu ohrožených zvířat. Vypuštění dalších deseti aratingů do přírody a příchod jedenácti ptáků, kteří se budou na vypuštění připravovat, je důležité pro kontinuitu druhé etapy projektu znovuzavedení druhu do metropolitní oblasti Belém. Posílí se tak biodiverzita národního parku Utinga,“ uvedla na webu Agencia Para prezidentka institutu IDEFLOR-Bio Karla Bengtson. Klíčová je spolupráce s Lymingtonovou nadací, která je jedinou neziskovou organizací v Brazílii, jež se věnuje chovu aratingů žlutých. „Když jsme zjistili, že tento druh v metropolitní oblasti Belém vyhynul, kontaktovali jsme nadaci prostřednictvím Brazilského institutu pro životní prostředí a obnovitelné přírodní zdroje (IBAMA),“ popsal Crisomar Lobato, ředitel Biodiversity Managementu.

Lymingtonova nadace tak do projektu dodává mláďata odchovaná ve svém zařízení a zároveň se její zástupci podílí na přípravě těchto ptáků pro život ve volné přírodě. „Pro nás z institutu IDEFLOR-Bio je obrovským zadostiučiněním, že se aratingové vrací do okolí Beléma, protože tento pták pochází ze státu Pará, kam tento region spadá. Přibližně 80 procent celkové divoké populace aratingů žlutých žije ve státě Pará, převážně podél transamazonské dálnice. Dalších 10 procent populace je ve státě Maranhão a zbylých 10 procent ve státě Amazonas,“ uvedl Crisomar Lobato. Pro Brazilce je projekt návratu aratingů žlutých do přírody populární i z toho důvodu, že tito ptáci nesou národní barvy země – žlutou a zelenou.

U brazilského Beléma vypustili aratingy žluté, papoušci se tam vrátili po 60 letech

Úvodní foto: Kleber Jose Jr/IDEFLOR-Bio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..