Vědce překvapil kakadu, který „vyrábí“ hůlky, aby si mohl přes pletivo přitáhnout hračku

Neobvyklou inteligenci projevil kakadu Goffin ve výzkumném středisku poblíž Vídně. Papoušek, který obývá voliéru s několika dalšími ptáky stejného druhu, se naučil používat klacík jako pomůcku pro získání hračky za pletivem, na který nedosáhnul zobákem ani pařátem. Klacík se naučili používat i novozélandští nestorové kea či některé druhy sojek a vran, tento konkrétní kakadu si ale hůlku vždy sám „vyrobil“ odkousnutím třísky z dřevěného rámu voliéry.

Je to vůbec poprvé, co vědci zaznamenali vědomou snahu ptáka vyrobit si nástroj, s jehož pomocí pak získal kýženou věc. Kakadu zvaný Figaro nejprve při hře s kamínkem neopatrně posunul hračku daleko za pletivo, kam už sám nedosáhl. „Po několika neúspěšných pokusech dostat se ke kamínku nohou si zašel pro malý klacík a začal s ním kamínek „lovit“,“ popsala Alice Auersperg z Vídeňské univerzity deníku Mirror. „Později jsme mu umístili za pletivo oblázek a k našemu úžasu nešel hledat klacík, ale začal vykousávat třísku z dřeva v rámu voliéry.“

Vykousnutá tříska odpovídala svou délkou a tvarem přesně hůlce, kterou bylo třeba pro přisunutí oblázku k pletivu. „Překvapením pro nás bylo už to, když jsme ho viděli používat nástroj, ale určitě jsme nečekali, že by si takovou pomůcku sám vyrobil. Od té doby jsme pokus mnohokrát zopakovali a Figaro skoro pokaždé vykousal novou třísku a oblázek si s její pomocí přitáhnul,“ uvedla Alice Auersperg. Při jednom z pokusů kakadu nejprve vykousnul příliš dlouhou třísku, kterou posléze zkrátil na potřebnou velikost.

Pozorování v rakouském institutu je unikátní, ve volné přírodě nebylo podobné chování kakaduů Goffin zaznamenáno. Další dva kakaduové – Pipin a Heidi – kteří společně s Figarem obývají společnou voliéru, se k podobným kouskům zatím příliš nemají. Pipin se o používání nástrojů pro přiblížení věcí za pletivem vůbec nepokoušel, Heidi provedla několik pokusů, z nichž některé byly úspěšné poté, co odkoukala správný postup od Figara.

Úvodní foto: Mirror

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..