Papouščí zoo Bošovice loni navštívilo rekordních 52 tisíc lidí. Znovu otevře v březnu

Historicky nejvyšší počet návštěvníků zavítal v loňském roce do Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích na jihu Moravy. Ačkoli zoo postihla jarní uzávěra kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru, stačilo ji za celý rok navštívit 52 tisíc lidí. To bylo o 10 tisíc více než v roce 2020 a o osm tisíc více než v doposud rekordním roce 2019. Do statistik se zejména promítla vynikající letní sezóna, během níž do bošovické zoo zamířilo 35 tisíc lidí. Provozovatelé zoo tento rekord přisuzují ztíženým podmínkám pro cestování do zahraničí a horšímu počasí, které nedovolilo o prázdninách trávit tolik času u vody. Jediná tuzemská papouščí zoo loni zaznamenala také mnoho chovatelských úspěchů.

V Bošovicích za rok 2021 odchovali okolo 200 papouščích mláďat několika desítek druhů. Mezi největší úspěchy patřil prvoodchov kakadua bílého od krotkého páru pod rodiči. Zoo také odchovala dvě mláďata ary malého pod rodiči, ary žlutokrké, poněkolikáté se v Bošovicích podařilo odchovat i amazoňany nádherné (samce a samici, za pět let jde již o sedm mláďat), sedm aratingů hnědohrdlých, 14 kognů smaragdových (loni z Bošovic putovaly dva páry do Zoo Praha), papoušky žako a senegalské a všech šest druhů jihoamerických papoušíčků, včetně 10 papoušíčků žlutolících. Pokračovaly také stavební práce na dětské zoo, která se bude nacházet za pavilonem amazoňanů a kterou chtějí v Bošovicích otevřít nejpozději do konce letošního května.

Pražská zoo má oba druhy kognů. Vystavila kogny smaragdové, které získala od Papouščí zoo Bošovice

Co se chystá nového na sezónu 2022?

Součástí inovací pro letošní rok bude i nové gastro a toalety, v přípravě je také vzdělávací centrum. Ačkoli je zoo pravidelně na zimní sezónu zavřená, život se v ní rozhodně nezastavil. Letošní hnízdní sezóna je již v plném proudu. „Už jsme kroužkovali dvě mláďata arů červenoramenných, dvě mláďata arů malých, u arů žlutokrkých jsou tři mláďata, u aratingů hnědohrdlých tři, máte dvě mláďata aratingů slunečních, šest žaků, tři papoušky senegalské a také mladé od papoušíčků vrabčích a šedokřídlých,“ vypočítává pro Araraunu zakladatel zoo Vlastimil Škrhák. Začíná se dařit také u velkých druhů arů. Arakangy a arové červenouší už jsou v boudě, ary marakány sedí na snůšce, stejně jako amazónci černotemenní a bělobřiší. Zasedli i kakaduové bílí, ale asi z toho nic nebude, protože u nich je stále mládě z loňské sezóny,“ dodává Vlastimil Škrhák.

Novou návštěvnickou sezónu zahájí Papouščí zoologická zahrada v březnu. Od prvního březnového dne ji bude možné navštívit každý den v týdnu včetně víkendů a svátků od 10 do 17 hodin, od dubna do září se pak otevírací hodiny protáhnou do 18 hodin. Mezi největší vzácnosti bošovické zoo patří amazoňané jamajští, kteří jsou deponovaní z pražské zoologické zahrady, kriticky ohrožení arové červenouší a kanindy, amazoňané nádherní a tukumanští, ale také unikátní kolekce šesti druhů papoušíčků nebo koloniový chov kognů smaragdových, nejjižněji žijícího druhu papouška z Patagonie. V Bošovicích je také k vidění největší sbírka aratingů ze všech českých a slovenských zoo.

„Aří rok“ v Papouščí zoo Bošovice: prvoodchov arů malých a žlutokrkých a odchovy dalších tří druhů

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..