Zas a znovu: indická policie zadržela pašeráka s mláďaty alexandrů, úřady ho pustily na kauci

Šestadvacet neopeřených mláďat alexandrů malých vybraných z hnízd v lesních oblastech jihoindického státu Tamil Nadu zabavila v sobotu indická policie při kontrole soukromého autobusu na Belagere Road u Varthuru, předměstí Bengalúru, hlavního města státu Karnátaka. Převážel je mladý muž, který je chtěl prodat na černém trhu v Bengalúru. Alexandři malí jsou jako původní ptačí druh v Indii chráněni zákonem a nesmí být chytáni, drženi v zajetí a nesmí se s nimi obchodovat jako s domácími mazlíčky. Praxe je ale v Indii zcela opačná, obchodování s různými druhy alexandrů kvete v každém větším městě, a některé rodiny jsou na tomto obchodu dokonce existenčně závislé.

Na čerstvý případ policisty upozornil zdroj, patrně cestující z autobusu. Pašerák papoušky převážel v proutěném košíku, kam se bez problémů vešli, protože byli ještě zcela bez opeření a malí. „Dostali jsme informaci, že ptáci jsou převáženi z Tamil Nadu do Bengalúru a že se je tam bude snažit prodat,“ citoval policistu z Varthuru server Deccanherald.com. Vyšetřování podle něj pokračuje, zabavená mláďata papoušků policisté předali záchrannému centru Bannerghatta. Obviněný muž byl předveden na místní magistrát, přičemž soud požádal vyšetřovatele, aby případ předali místnímu odboru lesní správy. Ten posléze rozhodl o jeho propuštění na kauci. Není tedy pravděpodobné, že by si obviněný vyslechl pozdější rozsudek a zaplatil případnou pokutu.

Horká pašerácká hranice mezi Bangladéšem a Indií: jeden den 54 zabavených loriů, druhý den 21 kakaduů

Odchytávají se hlavně alexandři, ale také lorikulové

Podobně končí případy zadržených pašeráků papoušků prakticky ve všech zemích, které se potýkají s nelegálním odchytem a vybírání exotických ptáků z hnízd. Pašerácké gangy se většinou vykoupí z vazby, takže pachatelé zpravidla ani nestanou před soudem. Téměř polovinu veškerého obchodu s ptáky v Indii tvoří nelegálně odchycení papoušci. Většinou jde o mláďata vybraná z hnízd, s nimiž se obchoduje zejména od prosince do června, dospělí ptáci se dostávají na trh po celý rok. Z dvanácti přirozeně žijících druhů papoušků v Indii se na černém trhu pravidelně obchoduje s osmi (jde převážně právě o alexandry). Odhaduje se, že na černém trhu s ptáky je v Indii životně závislých nejméně pět tisíc rodin.

S jakými konkrétními druhy papoušků se nejčastěji obchoduje? Alexandr velký, alexandr malý, alexandr rudohlavý, alexandr růžový, alexandr šedý, dva poddruhy alexandra černohlavého a lorikul modrobradý. Ačkoli indické zákony zakazují jejich odchyt, prodej a dokonce i chov v zajetí, obchodování s nimi nijak nepolevuje. Úřady vypozorovaly, že největší počet ptáků směřuje na trhy v metropoli Dillí z měst Noida a Ghaziabad ve státě Uttar Pradesh na hranici s Nepálem. „Dillí je důležitým bodem pro nelegální obchod s ptáky, už odpradávna to je cíl pytláků a místo největších obchodů,“ prozradil v roce 2013 listu The Times of India jeden z úředníků zabývajících se správou přírodních rezervací.

Indická policie zabavila 400 mláďat alexandrů převážených v kufru dálkového autobusu do Kalkaty

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Muhammad Mahdi Karim, Deccanherald.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..