Horká pašerácká hranice mezi Bangladéšem a Indií: jeden den 54 zabavených loriů, druhý den 21 kakaduů

Bangladéšsko-indická hranice je baštou pašeráků papoušků. Po několika případech odhalených zásilek s velkými druhy arů, včetně arů hyacintových, o kterých jsme na Ararauně informovali v uplynulých týdnech, se pašeráci soustředili na papoušky z Austrálie a Oceánie. Minulý týden indická pohraniční služba BSF zabavila celkem 75 papoušků ve dvou zásilkách pouhý den po sobě. Nejprve v úterý poblíž své základny v hraničním městě Tentulberia vyplašila pašeráky, kteří utekli a zanechali na místě klece s 54 papoušky lori a ve středu v noci ve vesnici Jhowdanga ve stejném okrese zadrželi pašeráky s přenoskami, v nichž bylo 21 kakaduů žlutočečelatých. Informoval o tom indický list The Hindu.

Všichni zabavení papoušci byli v pořádku převezeni do zoologické zahrady Alipore v Kalkatě, kde se za poslední měsíce hromadí desítky pašovaných exotů. První zásilku tvořilo 11 loriů žlutohřbetých, 13 loriů modroprsých, osm loriů tříbarvých, osm loriů černých, šest loriů olivových a osm loriů modrohřbetých. Všichni tito papoušci byli nacpaní ve dvou železných klecích, které pašeráci zakryli kusem látky. Podle odborníků, které oslovila redakce The Hindu, měli papoušci skončit jako domácí mazlíčci, ale podle složení druhů to spíše vypadá na zásilku pro některého chovatele – specialistu. I předchozí případy naznačují organizované pašování na zakázku.

Na letišti v Kalkatě zabavili zásilku 22 papoušků pašovaných z Bangladéše. Včetně trichů a arů hyacintových

Organizované zásilky pro ptačí farmy?

Zabavení kakaduové žlutočečelatí (Foto: Border Security Force India)

Zabavení loriové měli štěstí, že pohraničníci z jednotky BSF kontaktovali úřad pro potírání pytláctví a jeho pracovníci vyšetřovatelům poradili, že mají papouškům poskytnout ovoce. Běžně se totiž stává, že pokud dojde k zabavení loriů, úředníci se domnívají, že jim stačí jako krmivo podat zrniny. Loriové jsou však nektarožraví ptáci a zrní nežerou. V zoologické zahradě Alipore v Kalkatě stráví papoušci dva týdny v karanténě a poté zřejmě zůstanou ve vlastnictví zoo. Indie již v roce 1972 přijala zákon, který zakazuje obchodování s volně žijícími zvířaty a planě rostoucími rostlinami podle mezinárodní úmluvy CITES, přesto stále dochází k jejich pašování z jihovýchodní Asie. Jde miliardový obchod organizovaných skupin z mnoha států.

Kalkata je podle celníků oblíbeným koridorem pašeráků, kudy převáží papoušky a další exotická zvířata dále do indického vnitrozemí. Bangladéšsko-indická hranice je pro nelegální převoz zvířat ideální, protože je poměrně dlouhá (2 216 km) a hustě obydlená z obou stran. I přes masivní kontroly tudy denně projde zboží za miliony dolarů. Papoušky zpoza hranic s Bangladéšem zkoušeli pašeráci provézt na korbách nákladních aut, formou cargo zásilky nákladním letadlem nebo dokonce v důmyslném úkrytu v podvozku nákladního vlaku. Letos v létě celníci zadrželi tři zásilky velkých druhů arů, které směřovaly od hranice s Bangladéšem přes Kalkatu do Bengalúru. Policie pracuje s teorií, že objednavatelem byl vždy tentýž člověk.

Indové zabavili na hranici s Bangladéšem dvě tašky plné pašovaných mutačních neofém

Úvodní foto: Border Security Force India

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..