26 arů arakang odchovaných v zajetí posílilo divokou populaci v guatemalské biosférické rezervaci

UVNITŘ VIDEO – Dosud největší skupinu v zajetí odchovaných arů arakang, celkem 26 papoušků, vypustili začátkem října zástupci Společnosti na ochranu divoké zvěře (WCS) a Guatemalské národní rady chráněných oblastí (CONAP) do biosférické rezervace Maya na severu země. Jde o největší chráněné území v Guatemale, které zabírá celou pětinu rozlohy státu. Papoušci byli odchováni ručně a ochránci je nejprve nechali aklimatizovat ve voliérách na místě, kde později došlo k jejich vypuštění do přírody, informoval server Treehugger.com. V celé Střední a Jižní Americe žije podle odhadů okolo 50 tisíc arů arakang, přičemž středoamerický poddruh, který se vyznačuje jasně žlutými letkami téměř bez zelených per, je výrazně ohrožen.

Arakangy čelí jednak ztrátě přirozených biotopů postupným kácením pralesů a jednak jsou častým cílem pytláků, protože patří mezi nejpestřeji zbarvené papoušky. Přímo v biosférické rezervaci Maya aktuálně žije okolo 300 arů arakang. Během příprav na vypuštění do přírody byli někteří ptáci vybaveni mikrovysílačkami, aby vědci mohli sledovat jejich pohyb. Do přírody se nevraceli pouze odstavení a vzletní ptáci, ale i některá neopeřená mláďata, která ochránci umístili do hnízd divokých párů s jedním potomkem. „Všichni jsme byli v den jejich vypouštění nadšeni – včetně mláďat papoušků. Vůbec poprvé jsme měli ve vypouštěcí voliéře tolik arakang,“ poznamenal Rony Garcia-Anleu, ředitel oddělení biologického výzkumu organizace WCS Guatemala.

Některé arakangy putují za potravou až do Mexika

„Vypouštěcí voliéru jsme otevřeli v 10 hodin dopoledne a ve dvě hodiny odpoledne už vysoko nad naším táborem prolétlo několik papoušků,“ uvedl Garcia-Anleu. „Nedovedu popsat vzrušení, které jsme všichni cítili, když jsme viděli ary, které jsme sami odchovali, protože to byla původně malá bezbranná mláďata odchovaná v naší stanici, která dostala druhou šanci žít svobodně v pralese.“ Letošní vypouštění arů arakang bylo obzvláště důležité, protože v oblasti narostl počet případů lesních požárů a nelegálního farmaření, což vedlo ke ztrátě přirozených stanovišť těchto papoušků. Ochránci pak během provádění terénních prací čelili různým omezením kvůli pandemii nového typu koronaviru Covid-19.

Kromě vypouštění uměle odchovaných mláďat ochránci také v rezervaci vyvěšují umělé hnízdní budky, aby zvýšili šance arů arakang na úspěšné vyhnízdění. Zároveň monitorují přírodní hnízdí dutiny i budky, aby je ochránili před roji afrických včel, jež je rády obsazují a mohou zabít papouščí mláďata. Umělé budky jsou navíc důmyslně vyrobené, aby odolaly útokům dravců. WCS se věnuje ochraně arů arakang v biosférické rezervaci již přes 20 let, stále však nemá povědomí o všech návycích divokých ptáků. Problém je i s mikrovysílačkami, kterými ochránci vybavují vypouštěné papoušky. Málokterá totiž vydrží náporu silných zobáků. Ty, co zůstaly, ale přináší vědcům zajímavá data o migraci arů za potravou, někdy dokonce až do Mexika.

Guatemala poprvé vypustila v zajetí odchované ary arakangy do volné přírody

Úvodní foto: WCS Guatemala

Předchozí článek

Horká pašerácká hranice mezi Bangladéšem a Indií: jeden den 54 zabavených loriů, druhý den 21 kakaduů

Dálší článek

Američtí veterináři provedli první úspěšnou operaci kýly u andulky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější