Američtí veterináři provedli první úspěšnou operaci kýly u andulky

Světové prvenství úspěšné operace kýly u andulky si připsali veterináři z Kansaské státní univerzity. Papoušek se dostal do péče tamních veterinářů poté, co neuspěla farmaceutická léčba vyhřezlé tkáně pod ocasem pacienta. Chirurgové z univerzitní kliniky K-State při bližším prozkoumání situace rozhodli, že andulka musí podstoupit chirurgický zákrok, který odstraní neobvyklou kýlu. Ke kýle dochází, když je vnitřní orgán natlačen do štěrbiny mezi svaly nebo tkání. Jakmile veterináři z K-State identifikovali, že jde skutečně o kýlu, provedla bývalá stážistka kliniky Neta Ambar operaci, při níž jí asistoval docent zoologie a veterinární péče o exotická zvířata David Eshar.

„Kromě výzvy, že šlo o delikátní zákrok u tak malého druhu ptáka, jsme si uvědomili, že děloha a vejcovod, které v tomto případě hrály roli při vzniku kýly, musí být také speciálně ošetřeny,“ komentoval zákrok David Eshar. „Papouškovi se v domácí péči zatím daří dobře,“ dodal. Student společně s kolegyní ze třetího ročníku Dariou Haganovou popsali zákrok v odborném článku, který vydal časopis Journal of Exotic Pet Medicine. „Předpokládáme, že jde o první zákrok svého druhu na světě,“ dodal David Eshar. Vedení univerzitní kliniky K-State vyjádřilo přesvědčení, že publikované závěry zákroku povedou k dalším zdárným operacím podobných typů lézí v těchto částech těla exotických ptáků.

„Jsem nadšená, že náš článek byl přijat a je mi ctí, že mi David Eshar umožnil tento text napsat,“ uvedla Daria Haganová. „Byl mi nesmírně nápomocen při jeho přípravě a publikace tohoto textu je významným odrazovým můstkem pro moji budoucí kariéru veterinární lékařky,“ dodala studentka.

Úvodní foto: K-State

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..