Lori modroprsý (Eos historio)

Vzácný druh červeného loriho, který je jako jediný svého rodu zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů. Celkově je zbarven jasně červeně, na kostřeci tmavěji. Po temeni mu vede široký příčný purpurově modrý pás, na který navazuje tmavě modrý pás od oka až k plášti. Záda má celá purpurově modrá, lopatky, letky a peří na holeni je černé. Ocas jasně purpurově červený, zobák korálově červený, oko červené, běhák šedý. Dorůstá délky 31 cm a hmotnosti do 90 g.

Ve volné přírodě obývá indonéské ostrovy Sangihe, Talaudské ostrovy a Miangas. Je velmi vzácný, BirdLife International odhaduje, že v roce 1999 čítala divoká populace od 8 200 do 21 400 ptáků. Existují tři poddruhy: lori modroprsý velký (Eos historio historio), lori modroprsý talaudský (Eos historio talautensis) a lori modroprsý miangaský (Eos historio challengeri). Jeho chov a prodej podléhá povinné registraci podle CITES.

Chov v zajetí

Vzácně chovaný lori, jehož rozšíření mezi chovateli ztěžuje nejen vysoká cena a malá dostupnost, ale i jeho zařazení do první přílohy CITES. Veškerý dovoz těchto ptáků ze zahraničí tudíž podléhá přísné kontrole. Není jasné, kolik chovatelů v České republice je vlastní a zda zde už byl odchován, ale patrně ne.

Úspěšné odchovy ale byly hlášeny z jiných evropských zemí, například ze sousedního Německa, ale také Belgie a Nizozemí.

Dostupnost a cena

Velmi vzácně chovaný druh papouška, který se neobjevuje v běžné chovatelské inzerci. Není jasné, kolik ptáků se vyskytuje v českých chovech, ale zájemce jej může získat jedině od nějakého zahraničního chovatele. To je ale ztížené skutečností, že lori modroprsý je zařazen do první přílohy CITES. Cena jednoho ptáka se v roce 2011 odhadovala na 60 tisíc korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..