Na Plzeňsku prokázali výskyt ptačí chřipky, jde o šesté letošní ohnisko v Česku

UVNITŘ MAPA A DOKUMENT – Na pozoru by se měli mít chovatelé drůbeže a okrasného ptactva na Plzeňsku. V obci Lišice v okrese Plzeň-jih se totiž Státní veterinární správě (SVS) podařilo prokázat nákazu ptačí chřipkou typu H5N1, který je přenosný na člověka. „Chovatelka nahlásila na krizovou linku SVS úhyn čtyř krůt ze čtyř a 14 nosnic z celkem 42 chovaných kusů. V chovu se kromě zmíněné drůbeže nacházelo ještě 10 kachen,“ přiblížil mluvčí SVS Petr Vorlíček. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu, byla přijata předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. Zbývající ptáci v malochovu byli utraceni. V okolí ohniska byla vyhlášena pásma ochrany, jichž se týkají mimořádná veterinární opatření.

Ochranné pásmo je do tří kilometrů od chovu, kde se objevila nákaza, do deseti kilometrů se pak nachází pásmo zvýšeného veterinárního dozoru. V obou pásmech dojde ke sečtení všech chovaných ptáků a jejich nahlášení Krajské veterinární správě pro Plzeňský kraj. Veterináři poté budou dělat namátkové kontroly s odběry vzorků v těchto chovech, aby vyloučili další šíření nákazy. Pro všechny chovatele ptáků v okruhu deseti kilometrů od ohniska nákazy platí, že musí zajistit opatření biologické bezpečnosti pro chované ptáky. Co to znamená? „Umístit ptáky do uzavřených prostor a zde je držet, zamezit vniku volně žijícího ptactva do objektů zasíťováním oken a větracích otvorů, včetně zajištění dezinfekce u vchodů a východů do a z prostor, kde je chována drůbež nebo jiné ptactvo chované v zajetí,“ vypočítává SVS.

Opatření by měla skončit 6. března

Chovatelé by také měli zamezit kontaminaci krmiva a napájecí vody trusem volně žijících ptáků. „Není-li to proveditelné nebo slučitelné s požadavky na jejich pohodu, musí být uzavřeny na některém jiném místě v témž hospodářství tak, aby nepřišly do kontaktu s drůbeží nebo jiným ptactvem chovaným v zajetí z jiných hospodářství, dále se v tomto případě přijmou i přiměřená opatření k minimalizaci jejich kontaktů s volně žijícím ptactvem,“ pokračuje SVS. Majitelé drůbeže a dalších ptáků chovaných v zajetí mají sledovat jejich zdravotní stav a hlásil případné úhyny a zvýšenou nemocnost či významný pokles produktivity vajec na krizovou linku Krajské veterinární správy Plzeňského kraje 720 995 205, a to 24 hodin denně včetně víkendů.

Veškeré dopravní prostředky určené pro přepravu drůbeže a dalšího ptactva by měli majitelé dezinfikovat. „Uvedené platí i pro dopravní prostředky, které používají zaměstnanci nebo jiné osoby, jež vstupují do hospodářství nebo je opouštějí,“ nabádá veterinární správa s tím, že majitelé chovů by se měli vést záznamy o všech osobách, které navštíví dané hospodářství. Nákaza se totiž dá roznášet i na podrážkách bot a pneumatikách automobilů. Proto je vhodné u příjezdových cest do chovných areálů instalovat speciální rohože s dezinfekcí, a to samé i u vchodů do chovatelských prostor. Pokud se nákaza na Plzeňsku neprokáže v dalších chovech, budou tato opatření platit do 6. března.

Nařízení Krajské veterinárn… by Jan Potůček

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..