Indická policie zabavila 400 mláďat alexandrů převážených v kufru dálkového autobusu do Kalkaty

Sedm mužů zadržela indická policie v Durgapuru v Západním Bengálsku poté, co odhalila v kufru meziměstského dálkového autobusu 400 mláďat různých druhů papoušků alexandrů. Autobus mířil do Kalkaty, ptáci byli určeni pro místní trhy s domácími mazlíčky, informoval zpravodajský server Telegraph India. Mezi zadrženými byli i tři muži, kteří papoušky vybrali z hnízd v přírodě, dále oba řidiči autobusu a dva průvodčí. Bez jejich vědomí by se totiž stovky neopeřených mláďat do kufru autobusu nemohly dostat. Policejní zásah proběhl v neděli nad ránem u nočního spoje, u kterého pachatelé nepředpokládali, že se stane předmětem zájmu policie. Převážení nelegálně odchycených papoušků hromadnou dopravou není v Indii nijak výjimečné.

Autobus směřoval z města Patna ve státě Bihár do metropole Západního Bengálska Kalkaty. Durgapur se nachází asi ve dvou třetinách trasy. „V kufru jsme nalezli šest klecí. Ptáci byli doslova nacpaní uvnitř. Většina papoušků byla stará jen několik dní, jejich křídla se ještě nestačila úplně vyvinout. Někteří ptáci se cestou udusili. Podařilo se zachránit 458 papoušků,“ uvedl Debasish Sharma z lesní správy v Burdwanu. „Zrovna je doba, kdy se alexandři líhnou,“ dodal. Pachatelé chtěli papoušky dodat na několik kalkatských trhů, například na ulici Galiff, kde probíhají každou neděli velké zvířecí trhy. Obchodování s divokými papoušky odchycenými z přírody je v Indii na základě zákona o ochraně divokých zvířat zakázáno.

Na letišti v Kalkatě zabavili zásilku 22 papoušků pašovaných z Bangladéše. Včetně trichů a arů hyacintových

Jednu zásilku zadrží, další nepozorovaně proklouznou

K úspěšnému zátahu na pašeráky došlo na základě anonymního tipu. Podle předběžných výsledků vyšetřování muži nastoupili s papoušky do autobusu v Garhwě ve státě Jharkhand. V Durgapuru, kde byli zadrženi, autobus zastavil poblíž tamního trhu se zvířaty. Podobných akcí proti pašerákům podniká indická policie poslední dobou hodně. V Kalkatě a jejím okolí se tak daří pravidelně zadržovat velké zásilky s papoušky, kteří končí v záchranných stanicích a poté se je úřady snaží dostat zpět do přírody. Jak však říká nejmenovaný vysoký vládní úředník, je to jako boj s větrnými mlýny: „Každá zadržená zásilka znamená, že policii proklouzne mezi prsty mnohem více takových případů a pašovaní papoušci doputují na místo určení.“

Indičtí pašeráci jsou při přepravování papoušků velmi vynalézaví. Kromě kufrů aut a autobusů využívají i různé dutiny u vlakových vagonů nebo letecké cargo zásilky. Indie neřeší pouze nelegální odchyt původních druhů papoušků z přírody, ale také nelegální dovoz nepůvodních druhů do země přes propustné hranice na východě státu. Často se takto pašují i velcí papoušci včetně arů hyacintových.

Indičtí pašeráci papoušků vsadili na nákladní vlak: policisté vytáhli z podvozku přenosky s 15 ary

Úvodní foto: archiv Telegraph India

Předchozí článek

Země, kde se musí pohrozit utrácením zvířat, aby vláda pochopila kritickou situaci zoo

Dálší článek

Česko má už 23 ohnisek ptačí chřipky, jen tento týden jich přibylo pět: ve středních a východních Čechách

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější