Česko má už 23 ohnisek ptačí chřipky, jen tento týden jich přibylo pět: ve středních a východních Čechách

Pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje se stalo nejpostiženějším územím s ptačí chřipkou v České republice. Za poslední dva dny zde bylo potvrzeno hned pět nových ohnisek nemoci v malochovech a komerčních chovech drůbeže. Ve čtvrtek 25. března potvrdila Státní veterinární správa (SVS) nákazu v malochovu drůbeže v Osadě Labíčko u Čelákovic v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji. „Chovatel nahlásil úhyn 11 slepic z celkového počtu cca 40 kusů. Inspektoři SVS na místě zahájili šetření, odebrali vzorky uhynulé drůbeže a zaslali je k vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu Praha. Laboratoř potvrdila u uhynulé drůbeže virus ptačí chřipky subtypu H5N8. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena,“ informovala veterinární správa na svém webu.

Během pátku 26. března pak SVS potvrdila celkem čtyři další ohniska ptačí chřipky. První se nacházelo v malochovu drůbeže v obci Vysoké Veselí na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. „Chovatel nahlásil krajské veterinární správě postupný úhyn všech tří slepic, které se v chovu nacházely. Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, odebrali vzorky a nařídili chovateli předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Vyšetření v Národní referenční laboratoři pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N8,“ uvedla SVS. I když všechny slepice v chovu uhynuly, i v tomto případě krajská veterinární správa vytyčila okolo ohniska tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření.

Ptačí chřipka a riziko nákazy u papoušků: na co si dávat pozor?

Další tři napadené provozy kachní farmy Perena

Během pátečního odpoledne pak SVS oznámila další tři ohniska ptačí chřipky v komerčních chovech kachen ve Středočeském a Královéhradeckém kraji. Jde o kachní farmy, které patří společnosti Perena, jejíž další provozy byly napadeny ptačí chřipkou již minulý týden a SVS v nich musela utratit přes 50 tisíc kachen. „Konkrétně se jedná o chovy v obci Slibovice na Nymbursku ve Středočeském kraji, ve kterém se aktuálně nachází zhruba 8 000 kusů kachen a dva chovy v Královéhradeckém kraji, konkrétně v obcích Kosičky a Luková v okrese Hradec Králové, ve kterých je více než 3 000 kachen,“ přiblížila SVS. U chovu ve Slibovicích informoval chovatel krajskou veterinární správu o výrazném poklesu snášky a také k úhynům kachen.

„Vzorky byly proto odeslány do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha, kde vyšetření potvrdilo aviární influenzu. Ve dvou chovech v Královehradeckém kraji byly v průběhu týdne provedeny kloakální a tracheální výtěry v rámci monitoringu, i zde dnes vyšetření v SVÚ Praha potvrdila ptačí chřipku. Zbývající kusy drůbeže ve všech třech chovech budou v souladu s legislativou v příštím týdnu utraceny,“ dodala SVS. Počet infikovaných chovů v České republice již překročil počet případů nalezených uhynulých divokých vodních ptáků, u nichž byla potvrzena ptačí chřipka. Těch SVS eviduje zatím 19. Nejvíce ohnisek ptačí chřipky v Evropě hlásí Francie, kde bylo napadeno již 426 chovů. Naopak nejvíce případů u divokých ptáků zaznamenalo Německo, a to 452.

Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Úvodní foto: Perena

Předchozí článek

Indická policie zabavila 400 mláďat alexandrů převážených v kufru dálkového autobusu do Kalkaty

Dálší článek

Praha se brzy dočká invazních alexandrů malých, podle ředitele kanceláře ČSO je to otázka několika málo let

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější