Země, kde se musí pohrozit utrácením zvířat, aby vláda pochopila kritickou situaci zoo

UVNITŘ ANKETA – Mezi čtenáři tohoto webu bychom asi nenarazili na žádného, který by nezaznamenal skandální prohlášení ředitele královédvorské zoologické zahrady a safari Přemysla Rabase o utrácení zvířat, pokud vláda nevyřeší finanční situaci dlouhodobě uzavřených zoo. A asi si všichni také oddechli, když se náhle na ministerstvu financí nalezlo 80 milionů korun, které si ministři za hnutí ANO Alena Schillerová a Richard Brabec přepošlou, aby ministerstvo životního prostředí mohlo zahradám vyplatit mimořádné příspěvky na krmivo pro ohrožené druhy. Od vypuštění šílené myšlenky, která určitě nebyla míněná vážně, do přiklepnutí mimořádné dotace neuběhlo ani 24 hodin (ale ono to tak nakonec nebylo, oněch 80 milionů bylo schváleno ještě před Rabasovým výrokem o utrácení zvířat, jen se to tak hezky časově sešlo…).

Papouščí zoo Bošovice má letos mláďata už od 12 druhů papoušků, ale také finanční problémy

Začíná hlavní sezóna a zase se nic neví

Jistě, vláda si půl roku před volbami nemůže dovolit skandál v podobě krachujících zoo, které vybíjí složitě budované genofondy zvířat. Kde to ale jsme, aby zoologické zahrady musely vyhrožovat tak bezprecedentním krokem, protože jinak je nikdo nebere vážně? Vláda za poslední rok svými rozhodnutími uzavřela všechna zoo na víc než půl roku. Během zimních měsíců to zahrady zase tak moc nepálí, protože návštěvnost není tak vysoká. Ovšem s přicházejícím jarem začíná hlavní návštěvnická sezóna a mnozí si jistě vzpomenou, jakou bitvu museli ředitelé zoo svést s vládou minulý rok ohledně termínu, kdy budou moci otevřít. Hezké počasí bylo od dubna, ale vláda se rozhodla „rozvolňovat“ až k 25. květnu.

Nyní jsou zoo ve stejné, ne-li mnohem horší situaci než loni na jaře. Loni totiž ještě mohly využívat úspory, pokud nějaké měly. Letos, po tři čtvrtě roce, kdy musely být nedobrovolně uzavřené, není z čeho brát. Vstupné tvoří největší část příjmů zoologických zahrad a bez návštěvníků se tak náročný podnik jako zoo financuje těžko. Zvláště pokud za ní nestojí silný zřizovatel, který si může dovolit výpadky příjmů zahradě pokrýt mimořádnou dotací. Unie českých a slovenských zoologických zahrad odhaduje, že od začátku pandemie koronaviru přišly zoologické zahrady v České republice nejméně o 200 milionů korun. A jenom na největší tuzemskou Zoo Praha připadá „sekera“ 133 milionů. Mezitím vláda sanovala průmyslové podniky, restaurační zařízení, služby a další podniky. Jenom na zoo se jaksi pozapomnělo.

Opět se zavírají zoologické zahrady, letos už potřetí. O kompenzacích stát mlčí

Do parků se může, do areálů zoo nikoli?!

Ministři dodnes nevysvětlili, proč se musely uzavřít celé areály zoo, když se v podstatě ničím neliší od parků, kam lidé mohli chodit i za nejtvrdšího lockdownu. Že to může fungovat, ukázal krátký čas loni v prosinci, kdy se zoo na dva týdny otevřely, lidé do nich mohli chodit v rouškách, udržovali rozestupy, nesmělo se chodit do vnitřních pavilonů, ani nefungovaly restaurace a venkovní posezení s občerstvením. Ale vládě to nestačilo, před Vánoci se prostě všechno zavřelo a šmitec. Nynější mimořádná dotace 80 milionů korun také nic moc neřeší. Jednak se tyto peníze vážou na zajištění krmiva pro ohrožené druhy (takže neohrožené se asi budou muset napást trávy, ať už jde o kopytníky nebo šelmy), jednak jde o jednorázovou pomoc. Tedy nic, co by zahradám pomohlo dlouhodobě.

Přitom stále nevíme, kdy se budou moci zoo znovu otevřít veřejnosti. Tady nejde jen o samotný fakt otevření. Jde i o přípravu areálů, stánky s občerstvením a restaurace, z nichž mnohé už v podstatě zkrachovaly, protože si otevírejte výdejové okénko v areálu, kam se dostanou maximálně tak zaměstnanci zoo. Služby, které zoologické zahrady musely zrušit, nebo je pro ně provozoval někdo jiný jako nájemce plochy, prostě skončily a jejich obnova neprobíhá jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den. Jistě se dá čekat, že vláda opatření s blížícím se létem rozvolní a zoologické zahrady se znovu otevřou. Ve světle problematického zásobení vakcínami proti Covid-19 by ale měl stát mít pro zoo řešení pro letošní podzim, protože pokud se nestihne naočkovat podstatná část populace – jako že asi nestihne – problém se zavřenými zoo se bude opakovat. A pak by už opravdu mohlo jít do tuhého.

UPDATE: Vicepremiér Karel Havlíček navrhl, aby zoo mohly čerpat z programu COVID 2021 částku 500 Kč denně na každého zaměstnance, který se podílí na podnikatelské činnosti.

ANKETA: Věříte, že by české zoologické zahrady byly schopny kvůli výpadku příjmů utrácet zvířata?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Úvodní foto: Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..