Pražská zoo má oba druhy kognů. Vystavila kogny smaragdové, které získala od Papouščí zoo Bošovice

Nový druh papouška původem z jižního cípu Jižní Ameriky mohou spatřit návštěvníci pražské zoologické zahrady. V průchozí voliéře Jihoandské podhůří Rákosova pavilonu je k vidění kogna smaragdový, jeden ze dvou zástupců rodu Enicognathus. Zoo Praha tyto ptáky získala do deponace od Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích, kde je třetím rokem úspěšně rozmnožují v kolonii. Již předtím pražská zoo získala kogny dlouhozobé, a tak nyní chová a vystavuje oba zástupce tohoto méně známého papouščího rodu. Kognové smaragdoví obývají venkovní expozici společně s papoušky patagonskými chilskými, aratingy andskými a mníšky šedými. Pražská zoo se tak stala jedinou zoo na evropském kontinentu, kde lze pozorovat oba druhy kognů.

Pražská zoo si odváží kogny smaragdové z Papouščí zoo Bošovice (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

„Větší kogny dlouhozobé jsme chovali již v minulosti, v roce 1979 jsme dokonce dosáhli prvního odchovu v evropských zoo. Znovu mohou tento historicky významný druh návštěvníci v Zoo Praha vidět od roku 2019 v zrekonstruovaných historických voliérách. Rod Enicognathus zahrnuje pouze dva druhy, proto doplnění o kognu jižního (smaragdového) je jakýmsi ucelením chovu těchto vzácně chovaných druhů papoušků,“ říká kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl. Kognové žijí v nehostinných horských oblastech And v Chile a v Argentině. Kogna smaragdový zasahuje svým výskytem až do Ohňové země a je tedy nejjižněji žijícím druhem papouška na světě vůbec.

Mezi chovateli jde o málo rozšířeného papouška, do zajetí se dostal až v 70. letech minulého století, kdy jej chovala mj. zoologická zahrada v tehdejším Východním Berlíně. Nyní se vyskytuje i u českých chovatelů, ale stále jde spíše o raritu, byť se ho daří v tuzemsku odchovávat. Český prvoodchov ohlásil v roce 2006 Radek Blažej z Břeclavi, v zoologických zahradách pak v Bošovicích v roce 2019. Pražská zoo vystavuje čtyři kogny smaragdové, bošovická zoo aktuálně chová pět párů těchto papoušků.

Úspěch Papouščí zoo v Bošovicích: hned napoprvé odchovala šest kognů smaragdových

Bošovičtí mají z Prahy mníšky šedé

Kogna jižní je pro své lesklé, převážně zelené zbarvení nazýván také smaragdový papoušek. Na fotografii ukazuje při vypouštění kognů zbarvení jejich křídel kurátor ptáků Antonín Vaidl. (Foto: Václav Šilha, Zoo Praha)

„Ačkoliv kognové jižní nejsou příliš velcí svým vzrůstem, zcela jistě nelze přeslechnout jejich křik. Patří dokonce mezi nejhlasitější papoušky vůbec. Společně s dalšími druhy tak budou dotvářet výraznou zvukovou kulisu nad hlavami návštěvníků opouštějících Rákosův pavilon,“ dodává Antonín Vaidl. Oba druhy kognů chce výhledově chovat i bošovická zoo, která pro ně připravuje samostatnou expozici se sousedícími voliérami. S pražskou zoo spolupracuje Papouščí zoologická zahrada dlouhodobě. V Bošovicích jsou z Prahy deponovaní vzácní amazoňané jamajští a pražská zoo dodala do Papouščí zoologické zahrady do deponace také mníšky šedé. I ty chtějí bošovičtí chovat v kolonii.

Kogny smaragdové se Papouščí zoo Bošovice podařilo odchovat pouhé dva roky po jejich pořízení. V roce 2019 měla od jednoho páru hned šest mláďat, o rok později 10 od tří párů a letos dokonce 14 mláďat od čtyř párů. Bošovičtí nyní chovají ve společné voliéře pět párů těchto papoušků. Úspěch byl o to větší, že kognové byli v době, kdy si je zoo pořizovala, poměrně mladí: od šesti do 12 měsíců. Zahrada je umístila do prostorné voliéry v pavilonu amazoňanů, která sousedí s prosklenou zimní zahradou zázemí zoo. Pro skupinový chov se majitelé zoo rozhodli hned od začátku, u kognů smaragdových totiž bývá úspěšnější. Do zázemí i venkovní voliéry jim zoo umístila šest kmenových budek, které postupně obsadily čtyři páry.

Zoo Praha má poprvé mláďata arů hyacintových. Podařilo se jí to jako třetí v Česku

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..