Zoo Praha má poprvé mláďata arů hyacintových. Podařilo se jí to jako třetí v Česku

UVNITŘ VIDEO – Dvě mladé samičky ary hyacintového odchovává pražská zoologická zahrada. Mláďata se vylíhla již začátkem dubna, a protože se o ně rodičovský pár nedokázal sám postarat, odchov probíhá uměle. „Zpočátku dostávali speciální instantní kaši s probiotiky a trávicími enzymy každou hodinu od šesté hodiny ranní do půlnoci, teď už se krmí jen dvakrát denně,“ informovala zoo již začátkem července. O malé samičky se stará veterinářka Helena Vaidlová z kralupské veterinární ordinace Mada, která zároveň pracuje pro pražskou zoo jako specialistka na aviární medicínu. Mláďata sebou převáží i do práce i domů. Pro pražskou zoo jde vůbec o první odchov největšího papouška světa, byť jej v průběhu let chovala několikrát a momentálně má dva páry arů hyacintových.

Jeden pár mohou vidět návštěvníci zoo v Rákosově pavilonu hned v sousedství vzácnějších příbuzných arů kobaltových. Druhý pár zahrada chová v neveřejném zázemí zoo, a právě tito práci v minulosti již zahnízdili, byť neúspěšně. Samice je částečně hendikepovaná, do zoo přišla s poraněnou nohou a ošetřovatelé pro ni museli připravit speciální vybavení voliéry. Zároveň se ale podařilo tento zdravotní problém částečně odstranit. Současné dva páry arů hyacintových chová pražská zoo od roku 2010, kdy je získala od státu jako papoušky zabavené Českou inspekcí životního prostředí. Tehdy šlo o tři samce a jednu samici. Přebytečného samce zoo v roce 2014 vyměnila s jinou zoologickou zahradou za samici a od té doby má dva páry těchto papoušků.

Před Prahou se zadařilo ve Dvoře a Zlíně

Ary hyacintové se v České republice podařilo úspěšně rozmnožit již třem zoologickým zahradám. Vůbec první byla Zoo Dvůr Králové nad Labem, která odchovala mládě pod rodiči již v roce 1990 a poté ještě několikrát. Dnes byste už ale ary hyacintové v královédvorské zoo hledali marně, po úhynu chovného samce se samice přesunula do zlínské zoo a ve Dvoře Králové navíc došlo k výrazné změně koncepce v chovu zvířat, takže se již delší dobu soustředí výhradně na africkou faunu. Úspěšný odchov arů hyacintových, dokonce pod rodiči, před časem oznámila také zlínská zoologická zahrada, která se může pochlubit největším počtem těchto papoušků ze všech tuzemských zoo. A také opakovaným únikem arů hyacintových z velké průchozí voliéry pro velké papoušky, kdy se do hledání uprchlíků zapojila i široká veřejnost.

Odchovávat ary hyacintové se daří i soukromým chovatelům v Česku. Prakticky ve všech případech však jde o odchovy umělé, kdy jsou mláďata dokrmovaná ručně. V posledních letech zaznamenává každoroční úspěch například Jan Studený z jižní Moravy nebo Josef Černý z východních Čech. Známému českému chovateli arů Zdeňkovi Špalkovi se podařilo opakovaně odchovat mláďata arů hyacintových pod chůvami, kterými byl osvědčený pár arů araraun. „Vyšlo to tak, že se jim shodovala snůška. Povedlo se to třikrát, ale je zajímavé, že napoprvé jsem musel mladého aru hyacintového odebrat, jakmile vylezl z boudy. Začal křičet a ararauny se bály, málem se zabily. Když jsem jim mláďata hyacintů podložil podruhé a potřetí, vytáhli je až na bidlo a devět měsíců je krmili venku jako diví,“ popsal Zdeněk Špalek před třemi lety v rozhovoru pro Araraunu.

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..