Divocí kakaduové Goffinovi si dokáží vyrábět „příbory“ pro vyjídání semínek z manga

Neuvěřitelné pozorování zveřejnili vědci z vídeňské Univerzity veterinární medicíny. Na indonéských Tanimbarských ostrovech se jim podařilo zdokumentovat divoké kakaduy Goffinovy, kteří dokázali používat klacíky jako „příbor“ pro vyjídání semínek z plodů mořského manga. Stejný vědecký tým v uplynulých letech zdokumentoval používání nástrojů u kakaduů Goffinových chovaných v zajetí – dokonce i to, že jeden kakadu dokáže tuto dovednost naučit další papoušky. Nyní se ukazuje, že stejné dovednosti jsou schopni papoušci žijící ve volné přírodě. Na Tanimbarských ostrovech si ptáci dokázali vyrobit tři různé typy nástrojů pro vydloubávání semínek z plodu manga, informoval australský deník The Guardian.

Sledování divokých kakaduů bylo nesmírně obtížné, protože podle Bereniky Mioduszewské, jedné z hlavních autorek studie, jde o velmi plaché ptáky, kteří se po většinu dne skrývají mezi listy stromů. Ptáky se ale nakonec podařilo vyfotografovat a natočit při používání nástrojů. Vedoucí vědeckého týmu Dr. Mark O’Hara neskrýval překvapení, jak vysokou úroveň obratnosti byli kakaduové schopni vyvinout kvůli výrobě „příboru“. Tuto schopnost ale neměli zdaleka všichni ptáci. Z hejna patnácti papoušků tak učinili pouze dva jedinci. Při opakovaném pozorování tohoto jevu biologové zaznamenali tři různé typy nástrojů, kterými si papoušci pomáhali k získání oblíbené potravy.

Kakadu naučil další papoušky vyrábět a používat nástroje, kterými získají pamlsek

Dokáží to naučit další divoké ptáky?

Jedním nástrojem byly robustní, tlusté větvičky, mezi něž si papoušci zaklínili plod manga, aby se mohli dostat k jeho dužině. Poté použili tenkou větvičku jako pinzetu pro propíchnutí slupky a pak středně velkou větvičku jako lžíci pro nabírání semínek. Tenké a středně velké „příbory“ kakaduové uštipovali z úzkých větví, zatímco tlustší nástroje představovaly kompletní větve ukousnuté od kmene stromu. Ptáci pak tyto nástroje ještě vylepšovali pomocí svých zobáků. Na jeden kus ovoce kakaduové použili v průměru osm nástrojů. „Na rozdíl od jiných druhů ptáků, jako jsou například novokaledonské vrány, u nichž bylo také prokázáno používání nástrojů, se toto chování kakaduů Goffinových nezdá být geneticky zděděné,“ říká bioložka Berenika Mioduszewská.

„Nástroje používalo jen velmi málo jedinců. To naznačuje, že jde pravděpodobně o individuální záležitost, tedy inovaci, na kterou přišli konkrétní ptáci,“ dodává Mioduszewská. Kakaduové Goffinovi patří mezi menší druhy kakaduů, kteří nemají tak velké a silné zobáky. Nemohou proto jen tak rozklovnout větší kus ovoce, a proto možná potřebují nástroje, které jim v tom pomohou. Vědci plánují v pozorování divokých kakaduů Goffinových pokračovat a navázat tak na svoji studii stejných ptáků chovaných v zajetí, které se věnují nepřetržitě od roku 2015. Chtějí se zaměřit na to, zda chytří ptáci, kteří umí používat nástroje, dokáží tuto zkušenost předat dalším kakaduům, jako se to potvrdilo u papoušků chovaných v zajetí.

Vědci naučili hrát kakaduy goffin „skořápky“. Prostorovou paměť mají jako čtyřleté děti

Úvodní foto: Mark O’Hara, University of Veterinary Medicine Vienna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!