Úspěch Papouščí zoo v Bošovicích: hned napoprvé odchovala šest kognů smaragdových

Mimořádný úspěch ohlásila Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích a jižní Moravě. Pouhý rok po pořízení kognů smaragdových, nejjižněji žijících papoušků na světě, se jí podařilo od jednoho páru odchovat šest mláďat. Bošovičtí chovají ve společné voliéře hned tři páry těchto papoušků. Další pár má v budce vejce, takže počet mláďat ještě nemusí být konečný. Úspěch je to o to větší, že kognové byli v době, kdy si je zoo pořizovala, poměrně mladí: od šesti do 12 měsíců. Zahrada je umístila do prostorné voliéry v pavilonu amazoňanů, která sousedí s prosklenou zimní zahradou zázemí zoo. Pro skupinový chov se majitelé zoo rozhodli hned od začátku, u kognů smaragdových totiž bývá úspěšnější.
Sami majitelé zoo neočekávali, že by se mohli u kognů dočkat mláďat již letos. V lednovém rozhovoru pro Araraunu uvedli, že na odchovy si budou muset počkat minimálně půldruhého roku. Hnízdní budky jim nabídli přes zimu pouze proto, aby si na ně ptáci zvykli. „V současné voliéře ale nebudou nastálo, využili jsme ji pro ně z toho důvodu, že je největší v rámci pavilonu amazoňanů, kde je máme umístěné. Pavilon ještě není zcela zaplněn, tak se nám to hodilo. Do budoucna ale chceme vystavět solitérní expozici pro kogny, aby k nim měli lepší přístup i návštěvníci. Dostanou tedy do lepšího a mnohem většího prostoru,“ slibovala ředitelka zoo Hana Škrháková Pádková.

Chovný pár kognů smaragdových (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Hnízdní budka kognů smaragdových v zázemí voliéry (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Zahnízdil i druhý pár, třetí se o to pokouší

Kognové nejprve dostali čtyři budky v zázemí voliéry. Jednu obsadil jeden pár a ten se poté začal k ostatním dvěma párům chovat teritoriálně. „Druhý pár nám začal ve venkovní voliéře, kde se začal zdržovat, hrabat v zemi. Tak jsme jim poskytli kmenovou budku, do které hned vlezli a krátce na to měli snůšku pěti vajec. Minimálně jedno je oplozené,“ řekl serveru Ararauna.cz zakladatel Papouščí zoo Vlastimil Škrhák. Také třetí pár se pokouší o hnízdění, jeho budka je umístěna přímo u obslužné chodby. Bošovičtí u něj ale zatím nezaznamenali snůšku. Zajímavé je, že zoo mláďata od kognů neočekávala, takže na ně narazila náhodou při jedné ze sporadických kontrol budky.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice rozšiřuje kolekci o kogny jižní, nejjižněji žijící papoušky na světě

„Zpočátku jsme si mysleli, že jsou mláďata čtyři, ale při kroužkování jsme zjistili, že jich je šest. Chvíli jsme zvažovali, že dvě nejmenší odebereme k ručnímu dokrmení, ale nakonec jsme je všechna nechali u rodičů,“ popsal Vlastimil Škrhák. Takovou hnízdní nadílku Papouščí zoo snad nepamatuje. Letos se jí podobný úspěch podařil u amazónků bělobřichých, kteří odchovávají v jednom hnízdě pět mláďat. A po takřka 20 letech trápení se v bošovické zoo podařilo odchovat amazónky černotemenné. Prvoodchov zoo hlásí i u arů červenoramenných (nobilisek), amazónků šupinkových, bronzovokřídlých, amazoňanů panamských a stejně jako v předchozích dvou letech se daří i u amazoňanů nádherných.

Pohled na mláďata kontrolním otvorem hnízdní budky (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Mláďata při jedné z kontrol (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Zoo plánuje i příbuzné kogny dlouhozobé

Kognové smaragdoví (nebo též jižní) pochází z jižní Chile a Argentiny, kde obývají rozsáhlou oblast až po Ohňovou zemi. „Obývají velmi nehostinnou oblast And s oceánským podnebím – krátkými, chladnými léty. Zimy jsou v této oblasti dlouhé a středně mírné, sněžit může i během léta. Chladná a vlhká léta napomáhají zachovávat staré ledovce v této oblasti,“ popsala loni při představování nového druhu Hana Škrháková Pádková. Kognové smaragdoví jsou ve své domovině celkem vzácní. Během zimního období migrují více na sever a v tu dobu je možné pozorovat hejna až o 100 jedincích. I mezi chovateli jde o druh méně zastoupený než v minulosti.

ROZHOVOR: Chystáme ještě expozice pro kakaduy, australské a africké papoušky, říkají majitelé Papouščí zoo Bošovice

Samostatná expozice, již plánuje Papouščí zoo pro kogny, se bude skládat z dvou velkých voliér. Jednu bude obývat skupina kognů smaragdových a do druhé zahrada plánuje pořídit jejich jediné příbuzné, o poznání větší kogny dlouhozobé. Ti se v České republice vyskytují pouze v soukromých chovech a už se je zde daří i rozmnožovat. Úspěšný odchov ohlásili například manželé Nečasovi. „Tento druh si pořídíme, až budou kogny smaragdové přemístěny do nové voliéry. Asi bychom to udělali souběžně,“ prozradila v lednovém rozhovoru pro Araraunu Hana Škrháková Pádková.

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..