Pomozte nalézt ulétlého aru horského z Pardubicka! Někdo ho záměrně vypustil z voliéry

UVNITŘ VIDEO – Obvykle na tomto webu píšeme o strastech někoho jiného, tentokrát se ale smůla nalepila na paty přímo redakci Ararauny. Během mého táborového pobytu v Železných horách kdosi tento týden z voliér v Nemošicích na okraji Pardubic vypustil samce ary horského (Primolius couloni). Není jasné, kdy k tomu došlo, ale dotyčný musel mít klíče od voliér, protože bezpečnostní zámek u vchodových dveří do zázemí ani zámek u nerezové mříže, která na tyto dveře navazuje, nebyly poškozeny a stejně tak ani zámek u dvířek do venkovních voliér, ani pletivo. Jediná známá informace je ze středy 3. července, kdy Jana Vítková z Nemošic zveřejnila na facebookové stránce „City Nemošice“ fotografii tohoto papouška s výzvou:

„PAPOUŠEK U sousedů na stromě (ul. 5.května) seděl velký zelený papoušek. Před chvílí (16:40) odletěl po Sadové směrem na Ostřešany.“ Ara horský je poměrně nenápadný zeleně zbarvený pták, kterého si nevšimnete, pokud se neozve. Jeho hlas je pronikavý a nedá se s ničím zaměnit, je podobný jako u arating. Bohužel se zdá, že samec ary horského se vydal skutečně na toulky z Nemošic směrem k Ostřešanům nebo k dalším vesnicím mezi Pardubicemi a Chrudimí. Vzhledem k tomu, že potravy má dost (zralé třešně a další peckoviny) a počasí mu přeje, jediným záchytným bodem pro něj mohou být voliéry s dalšími papoušky, především pak s ary, aratingy, amazoňany nebo amazónky. Jako vábničku lze použít i video s hlasem ary horského.

Arové horští v zázemí voliér v Nemošicích, odkud byl samec (vpravo) někým vypuštěn:

Pták podléhá registraci, bez dokladů je nelegální

Tento konkrétní jedinec žil v páru se samicí a chystali se k hnízdění, takže ji bude jistě postrádat. Jde o ptáka, který podléhá povinné registraci podle úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Má tedy speciální kroužek CITES, který začíná kódem „LPF“ a pokračuje několika číslicemi. Na druhé nožce má černý kroužek s jiným kódem. Bez registračního listu CITES a „žlutého eurocitesu“ je tento pták bezcenný, naopak může být považován za nelegálně dovezeného. Takových jedinců je v České republice poměrně dost, ale jejich mláďata nemají šanci získat povolení k legálnímu komerčnímu prodeji.

Hlas ary horského:

Pokud by na vaši voliéru na Pardubicku nebo Chrudimsku přiletěl ara horský, dejte mi prosím okamžitě vědět – Jan Potůček, telefon 606 222 928. Ostatní prosím o sdílení tohoto článku, především pak v lokalitách, kde by se mohl papoušek zdržovat. Jde o Ostřešany, Tuněchody, Mikulovice, Dražkovice, Medlešice a další obce mezi Pardubicemi a Chrudimí. Nálezce odměna nemine. Předem děkuji za pomoc!

Pokud jste z okolních obcí a můžete pomoci, vytiskněte tento leták a vylepte ho na plakátovací plochu nebo poblíž zastávek veřejné dopravy:

Leták – ztratil se papoušek by on Scribd

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Ararauna.cz má prázdniny, další články očekávejte příští týden

Dálší článek

Úspěch Papouščí zoo v Bošovicích: hned napoprvé odchovala šest kognů smaragdových

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější