Umělé budky pro ary kanindy v Bolívii přináší ovoce: letos historický rekord 12 mláďat

UVNITŘ VIDEO – Kriticky ohrožení arové kanindy, jichž se ve volné přírodě vyskytují pouze čtyři stovky, stále častěji hnízdí v umělých hnízdních budkách, které jim vyvěšují dobrovolníci z nevládní organizace Asociación Armonía. Letos z těchto budek vylétlo celkem 12 mláďat, což je dosavadní rekord, informovala na svých internetových stránkách mezinárodní ornitologická společnost BirdLife International. Celkově se v hnízdní sezóně 2018/19 podařilo arům kanindám v přírodě vyvést 81 mláďat, což přispělo k významnému navýšení počtu volně žijících ptáků tohoto druhu až na více než 450 exemplářů. Problém je v tom, že větší počet ptáků už nemá kde hnízdit.
Arové kanindy se vyskytují výhradně na území bolivijské savany Beni, kde je pro ně vytvořena speciální rezervace. Území je ale hojně využíváno pro chov dobytka a místní obyvatelé často vypalují trávu a ničí původní stromy, aby rozšířili pastviny. Arové tudíž mají stále méně hnízdních příležitostí. Deficit hnízdních dutin jim ochránci přírody vyvažují umělými hnízdními budkami, které arové čím dál častěji využívají. „Zaznamenali jsme papoušky, kteří se vylíhli v budkách a vracejí se do nich jako dospělí ptáci, aby v nich vychovali svá mláďata. To znamená, že dospělí ptáci vyhodnotili umělé hnízdní budky jako bezpečné místo pro hnízdění a jejich mláďata tento zvyk kopírují,“ konstatuje Rodrigo W. Soria-Auza, výkonný ředitel organizace Asociación Armonía.

Další cíl? Vzdělávací středisko pro místní

Prvních 20 hnízdních budek instalovali ochránci v roce 2005. Během 13 hnízdních sezón se podařilo arům nabídnout na 80 budek, přičemž v hnízdní sezóně 2017/18 se poprvé do budky vrátil pár arů kanind, který se sám vylíhl v umělé budce. „Tím byl uzavřen kruh a prokázalo se úspěch tohoto dlouhodobého programu,“ říká Soria-Auza. „Je to jasný výsledek společného úsilí. Perfektní příklad toho, čeho mohou dosáhnout místní ochránci přírody, pokud jsou podporováni globálními partnery. Nyní máme nejdůležitější hnízdní lokality papoušků plně pod kontrolou,“ vysvětluje Bennett Hennessy, ředitel pro rozvoj společnosti Armonía. Díky finanční podpoře sponzorů si organizace mohla najmout strážce rezervace Césara Floresa, který je dlouholetým expertem na výrobu hnízdních budek.

K TÉMATU: Arům kanindám se v domovské Bolívii daří, jenom v rezervaci Barba Azul jich napočítali 155 

Flores pracoval na programu umělých hnízdních budek pro ary kanindy několik desetiletí a sám vyvinul a vyrobil první prototypy. Jeho 80 budek je nyní vyvěšeno ve dvou rezervacích pro divoké ary kanindy: v Barba Azul na severozápadním cípu savany Beni a rezervaci Laney Rickmanové na jihu oblasti. Obě rezervace zahrnují pozemky o rozloze 11 680 hektarů. „V rezervaci Laneyho Rickmana pro ary kanindy jsme vytvořili bezpečné útočiště pro hnízdní populaci arů kanind. Dalším cílem organizace Armonía je vzdělávání místních obyvatel prostřednictvím střediska, které budou moci navštěvovat školní třídy a místní lidé a pozorovat tento vzácný a nádherný druh papouška,“ dodává Tjalle Boorsma, ředitel programu ochrany přírody v organizaci Asociación Armonía.

Úvodní foto: Márton Hardy / Asociación Armonía
Předchozí článek

Úspěch Papouščí zoo v Bošovicích: hned napoprvé odchovala šest kognů smaragdových

Dálší článek

Uprchlý ara horský se přesunul na Chrudimsko, spatřen byl v Rabštejnské Lhotě

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější