Uprchlý ara horský se přesunul na Chrudimsko, spatřen byl v Rabštejnské Lhotě

UVNITŘ MAPA – Vzácný papoušek ara horský (Primolius couloni), který ulétl minulý týden z voliér v Pardubicích – Nemošicích, se po týdnu objevil na Chrudimsku. Po zveřejnění výzvy v úterním vydání Chrudimského deníku se redakci Ararauny ozvali obyvatelé Rabštejnské Lhoty, kteří aru spatřili přelétat do místních zahrad. Pozorování je však tři dny staré, z neděle 7. července. Po kontrole fotografií ary horského bylo pozorovateli potvrzeno, že jde skutečně o tohoto papouška. Jde o první potvrzený vizuální kontakt od středy 3. července, kdy měl ara ulétnout z voliér. Tehdy se zdržoval v Nemošicích, jen o několik ulic dál od chovného zařízení, z něhož uprchl. Poté odlétl směrem na sousední Ostřešany a Chrudim.
Z čtvrtka 4. července je nepotvrzené pozorování z okraje obce Jezbořice poblíž Heřmanova Městce. Poté se papoušek stočil na jih k úpatí Železných hor. Vyhledává ovocné sady a zahrady, kde se živí třešněmi a dalším ovocem. Ara je plachý, nejde o domácího mazlíčka. Pokud jej spatříte, nesnažte se ho chytit ani na sebe upozorňovat, neprodleně zavolejte majiteli papouška Janu Potůčkovi na číslo 606 222 928. Je pravděpodobné, že se ara bude přesouvat dál. Mohl by vyhledávat společnost dalších papoušků v zahradních voliérách, zejména pak jihoamerických druhů, které mají podobný hlas jako ara horský – tedy aratingů, amazónků, amazoňanů či dalších druhů arů.

K TÉMATU: Pomozte nalézt ulétlého aru horského z Pardubicka! Někdo ho záměrně vypustil z voliéry

Uprchlý ara je asi 40 cm dlouhý, převážně zelený papoušek s dlouhým, karmínově červeným ocasem a šedomodrou hlavou. Zobák je černý se světlou špičkou horní čelisti, charakteristickým znakem je zářivě žlutá oční duhovka. Ozývá se pronikavým hlasem, ale pouze když je vyplašen nebo se ozývá jiným papouškům. Jinak se může chovat nenápadně a tiše. Oproti jiným druhům papoušků má výhodu v nenápadném zbarvení, takže na sebe nepoutá pozornost dravců a dalších ptáků, kteří by na něj mohli zaútočit (straky, sojky, krkavcovití). Současné počasí a dostatek potravy umožní arovi horskému přežívat ve volnosti i několik měsíců. Bude však vyhledávat snadný zdroj potravy na ovocných stromech v blízkosti lidských sídel.

Dospělý ara horský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: HBW Alive / Dubi Shapiro
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..