Sledujte unikátní živý přenos z hnízda kakapů sovích s mláďaty

UVNITŘ VIDEO – Nelétavý novozélandský papoušek kakapo soví nepatří k ptačím druhům, s nimiž bychom se mohli setkat v zoologické zahradě. Mimo svoji domovinu na Novém Zélandě jej nikdo nechová a novozélandská vláda ani nedovoluje vývoz těchto kriticky ohrožených ptáků do zahraničí. O to zajímavější je aktuální projekt novozélandského ministerstva životního prostředí, které nechalo v jednom z hnízd kakapů na ostrově Whenua Hou (Codfish – Tresčí ostrov) umístit webovou kameru a přenáší z něj živě záběry na dvě odrostlá mláďata a samici, která se o ně stará. Přenos je možné prostřednictvím kanálu ministerstva na videoplatformě YouTube sledovat po celém světě.

„Kākāpō Cam je zkušební přímý přenos z hnízda kakapů sovích na Whenua Hou, ostrově bez predátorů, který je vzdálený 71 km od pevnici. Kākāpō Cam bude použit ke sdílení informací o zákulisí života kakapů a aktivitách v hnízdní noře během budoucích hnízdních sezón,“ přiblížilo ministerstvo na svém webu. Aktuálně hnízdo využívá samice přezdívaná Rakiura, která začátkem letošní hnízdní sezóny snesla čtyři vejce, ale všechna byla neoplozená. Členové záchranného týmu kakapů jí proto ke konci inkubační doby umístili do hnízda dvě mláďata, o která se jejich původní matka nestarala. Jde o papoušky označované jako Solstice-A2-2022 a Solstice-A3-2022 (všichni žijící kakapové mají svá jména a jejich potomci jsou pak ještě označováni písmeny a čísly).

Přenos můžete sledovat zde (pokud je kamera aktivovaná) nebo tady:

Kamera zůstane v hnízdě nastálo

„Sledujte tato mláďata, jak se chystají opustit hnízdo, což se stane v několika příštích dnech,“ vyzývá ministerstvo. V chatu, který je součástí živého streamu z hnízda kakapů, pak zástupci ministerstva napsali, že mláďata hnízdo opouští ve věku šesti měsíců. Nyní jsou již zcela opeřená a stále částečně závislá na samici. Stále častěji ale tráví čas mimo hnízdo, kam se vrací především přespávat. Kakapové soví jsou aktivní především za soumraku a v noci, tudíž šance spatřit je v hnízdě je především přes den. Letošní hnízdní sezóna se ale nezadržitelně blíží ke svému závěru a je tedy možné, že přenos z hnízda každým dnem skončí, resp. bude přerušen. Již v době psaní tohoto článku měla kamera výpadek nebo byla schválně odpojena, později byl ale přenos obnoven.

V přísně střežených ostrovních rezervacích poblíž Nového Zélandu, které jsou zbaveny veškerých predátorů, žije okolo 250 kakapů sovích. To je zhruba pětkrát tolik oproti dobám, kdy novozélandská vláda zahájila záchranný projekt tohoto druhu. Kakapové jsou jako nelétaví a značně nemotorní ptáci naprosto bezbranní vůči nepůvodním predátorům, které na Nový Zéland zavlekli Evropané. Jde o zdivočelé kočky, krysy a lasice. Proto zatím nebylo možné kakapy uměle vysadit na pevnině Nového Zélandu a žijí pouze na čtyřech pečlivě vybraných ostrovech. Novozélandská vláda ale už před časem přijala velmi ambiciózní plán, jak se do roku 2050 zbavit na celém území nepůvodních druhů predátorů. A zároveň se už plánuje první rezervace kakapů přímo na pevnině.

Záznam z kamery umístěné v hnízdě kakapů sovích:

Úvodní foto: Department of Conservation, New Zealand

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..