Největší sraz volně létajících papoušků v Česku letos bude 6. srpna na Krásném u Šumperka

UVNITŘ POZVÁNKA – Vyznavači volného létání papoušků a milovníci exotických ptáků se letos opět sejdou první srpnovou sobotu na celostátním srazu v kempu u vodní nádrže Krásné poblíž Šumperka. Papouščí den pořádá 6. srpna Zdeněk Krňávek, jeden z prvních propagátorů volného létání papoušků v Česku. Tentokrát půjde o kulatý desátý ročník a opět se očekává bohatá účast zájemců o ochočené papoušky. V posledních letech Papouščí den navštěvuje okolo dvou tisíc lidí a jsou na něm vidět i poměrně vzácné ptačí druhy, jako je největší papoušek světa ara hyacintový nebo kakadu molucký. Od prvního srazu v roce 2013 vzniklo několik podobných akcí regionálního charakteru, akce na Krásném si ale stále drží určitý prim.

Majitelé ochočených papoušků se na Krásné sjíždí již několik dní před srazem a tráví v místním kempu u vodní nádrže dovolenou. Zájemci tak mohou některé opeřence spatřit i mimo termín Papouščího dne. Vypouštění papoušků není nijak organizované, někteří ptáci tráví na volno mnoho hodin denně, a dokonce přespávají na okolních stromech, jiní zůstávají připoutaní na kšírech nebo jsou v kleci. Asi nejčastějším druhem mezi volně létajícími papoušky je ara ararauna, který je charakterově na výcvik asi nejvhodnější. Poslední ročníky srazu na Krásném pobývaly až desítky araraun najednou. Celkové počty papoušků přímo v den srazu se pohybují od pěti desítek do stovky.

Zájemci se mohou na místě i ubytovat

Na Krásné ale nejezdí pouze majitelé velkých druhů papoušků. Za uplynulou dekádu se zde objevily volně létající korely, andulky, mníšci, pyrurové, amazónci nebo dokonce ochočený holub Emil. Sraz absolvovalo i několik párů ochočených papoušků, kteří v pozdějších letech úspěšně zahnízdili a vyvedli mladé. Například ary ararauny hlavního organizátora Papouščího dne Zdeňka Krňávka, které hnízdily v kleci v panelákovém bytě v Šumperku, ary arakangy Václava Froňka z Prahy, které loni samostatně vyvedly dvě mláďata a v těchto dnech opět zasedly na snůšku – pár rovněž hnízdí v budce připevněné ke kleci v pokoji panelového bytu. Na jednom z prvních srazů se také objevil ochočený pár arů kanind od chovatele z Jaroměře, který rovněž loni vyvedl první mládě.

Letošní Papouščí den bude začínat v 11 hodin dopoledne a potrvá až do podvečerních hodin. Zájemci se mohou ubytovat v místním kempu buď ve vlastním karavanu nebo stanu, případně je možné pronajmout si jednu z místních chatek (kontakt na ubytování je v pozvánce výše). Pro děti bude na místě bohaté vyžití na místním hřišti s atrapou pirátské lodi, u nádrže bude možné zapůjčit loďku nebo šlapadlo a připravena bude i jízda na koních. Občerstvení zajistí místní restaurace a stánky, k dispozici budou i upomínkové předměty s papouščí tematikou, veterinární poradna a vlastní stánek bude mít tradičně i společnost Laguna, která se stará o hendikepované a nechtěné papouščí domácí mazlíčky.

Komornější devátý ročník Papouščího dne na Krásném u Šumperka přilákal 2000 návštěvníků

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

1 komentář

  1. Simona napsal:

    Dobrý den, kdy bude sraz na Rozkoši? Nemohu nikde najít víc info. Děkuji Simona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..