Komornější devátý ročník Papouščího dne na Krásném u Šumperka přilákal 2000 návštěvníků

UVNITŘ GALERIE A VIDEA – Méně papoušků, více lidí. Tak by se dal asi ve stručnosti shrnout sobotní devátý ročník Papouščího dne, celostátního srazu majitelů ochočených papoušků vycvičených na volný let v autokempu u nádrže Krásné na Šumpersku. Chovatelů a papoušků – volnoletců letos skutečně dorazilo méně, zato návštěvnost trhala rekordy. Již od brzkého dopoledne se plnilo improvizované parkoviště na čerstvě pokoseném poli nad místem srazu, které opět propůjčil Agritec s.r.o, Rapotín, a do odpoledne se na něm nashromáždilo na 350 aut. Další lidé k nádrži Krásné putovali na kole nebo pěšky a celkově jich dorazilo okolo dvou tisíc, což se rovná výsledku dosud nejúspěšnějších ročníků této akce. Počasí letos přálo, takže se dalo koupat v nádrži, nebo si zapůjčit šlapadlo či loďku.

Papoušky mohli návštěvníci srazu obdivovat na dvou místech: na tradiční louce vedle restaurace, kde však letos byla menšina opeřenců, jako amazoňan žlutolící mexické formy, žako velký nebo několik arů arararaun a ara zelenokřídlý (v kleci pak i korely chocholaté, ovšem to byla mláďata na prodej za neuvěřitelných tisíc korun za kus), zatímco většina papoušků byla k vidění v samotném autokempu, a to buď na volno, nebo na kšírech na stojanech či v klecích. A bylo se na to dívat. Na Krásné letos dorazili hned dva arové hyacintoví, jeden pětiletý (Kuba od fotografa Františka Brzáka) a jeden jednoletý (Falco původem z Hradce Králové, majitelky Moniky Hamplové). Kolekci velkých arů doplňoval kříženec ary ararauny a ary zelenokřídlého zvaný ara harlekýn, z menších pak nechyběl pár arů žlutokrkých.

Žádný papoušek letos neuletěl

Na počet tradičně vedly ary ararauny a žakové velcí, i když ti moc na volno nelétali. Z „letců“ výrazně převládaly právě ararauny, které doplňovali aratingové sluneční. Na kšírech bylo možné spatřit africké papoušky senegalské, konžské a žlutotemenné (všichni z rodu Poicephalus), ale také australské papoušky nádherné a zapomenout nesmíme ani na ochočeného holuba Emila a hned tři kakaduy bílé. Přímo v kempu nebyli pouze papoušci, ale i stánky s chovatelskými potřebami. Konkrétně pak s brusnými bidly a také stánek královéhradecké veterinární ordinace Avianmed.cz, která se srazů na Krásném účastní pravidelně. Veterinářka MVDr. Veronika Plháková poskytovala chovatelům i účastníkům akce odborné rady a zájemci si mohli zakoupit i granule a veterinární přípravky.

Na hlavní louce letos „zaparkoval“ stánek se skleněnými obrazy a hodinami s motivy papoušků a dalších ptáků, a především přibylo vyžití pro nejmenší účastníky: místní dřevěnou prolézací loď doplnil nafukovací skákací hrad, tetovací salon a také kreslení na obličej. Mezi volně létajícími papoušky letos nechyběly ani ararauny Bára a Endy hlavního organizátora srazu Zdeňka Krňávka, které to však záhy na Krásném přestalo bavit, protože neměly s kým společně létat, a vzaly „čáru“ na svoje oblíbené místo na bříze, která se nachází na městském úřadu v Šumperku. Během celého srazu nedošlo k žádnému vzájemnému napadání volně létajících papoušků a žádného opeřence nebylo nutné hledat po okolí, což byl kolorit předchozích ročníků. Zkrátka to bylo pohodové setkání několika chovatelů, které letos výrazně přečíslili návštěvníci.

Druhy zastoupené na Papouščím dni 2021 na Krásném

Ara hyacintový
Ara ararauna
Ara zelenokřídlý
Ara harlekýn
Ara žlutokrký
Kakadu bílý
Kakadu růžový
Amazoňan žlutolící
Žako velký
Papoušek patagonský
Aratinga sluneční
Mníšek šedý
Papoušek nádherný
Papoušek kouřový
Korela chocholatá
Papoušek senegalský
Papoušek žlutotemenný
Papoušek konžský
Pyrura zelenolící
Holub domácí Emil

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..