Největší a nejucelenější sbírka amazoňanů v Evropě, kterou po léta kompletoval chovatel Jan Nedělník, ve své současné podobě končí. Rodina chovatele, který zesnul v roce 2019, se rozhodla počet chovaných druhů a jedinců redukovat a prostřednictvím inzertního portálu iFauna.cz a speciálně zřízené internetové stránky www.nedelnik-parrots.cz nabízí k prodeji 16 druhů a poddruhů amazoňanů, včetně amazoňanů rudoocasých, šedohlavých, jamajských, černouchých a dalších. „Jelikož je chov takového množství papoušků časově i finančně velmi náročný, rozhodla se rodina po důkladném a dlouhém zvažování zredukovat počet chovaných ptáků a dále se věnovat chovu jen vybraných papoušků z řad amazoňanů, velkých arů a kakaduů,“ vysvětlují dědicové Jana Nedělníka na zmíněném webu.
O rozsáhlý chov Jana Nedělníka se po jeho úmrtí staral chovatel Pavel Malík, který se snažil moderními způsoby rozmnožit vzácné druhy, s nimiž se Janu Nedělníkovi v posledních letech nedařilo: amazoňany ohnivé či amazoňany mnohobarvé. O ambiciózních chovatelských plánech se Pavel Malík v květnu 2020 rozhovořil pro časopis Papoušci. Mezi rodinou Jana Nedělníka a Pavlem Malíkem ale postupně nastaly rozpory, které v lednu 2021 vyústily k ukončení spolupráce a od té doby se rodina o chov stará opět sama za pomoci několika dalších chovatelů, včetně vydavatelky časopisu Papoušci Aleny Winnerové. S její pomocí letos rodina spustila i zmiňovaný web s nabídkou vybraných druhů amazoňanů k prodeji a základními informacemi o unikátní sbírce Jana Nedělníka.
Na návštěvě u Jana Nedělníka, majitele nejucelenější kolekce amazoňanů v Evropě
Rozprodej bude pokračovat
„Za to, že se nám podařilo v roce 2021 a 2022 úspěšně odchovat řadu amazoňanů, ale i ary a kakaduy, patří velký dík lidem, kteří nám s obrovskou ochotou a láskou k papouškům nezištně pomáhali. Jmenovitě bychom touto cestou chtěli poděkovat hlavně paní Aleně Winnerové, vydavatelce časopisu Papoušci a online časopisu Awiparrots, dále budoucí paní veterinární lékařce, slečně Lucii Krupášové, chovatelům panu Lumíru Horňanskému, panu Ladislavu Dočkalovi a v neposlední řadě i panu Dawidu Indykovi z Polska,“ píše rodina na webu www.nedelnik-parrots.cz, který založila začátkem letošního roku za pomoci Aleny Winnerové (vydavatelka časopisu Papoušci se zde objevuje i na fotografii s Janem Nedělníkem a podílela se na textovém obsahu v češtině i angličtině i obrazovém doprovodu).
„V sekci „Na prodej“ bude průběžně aktualizován seznam nabízených ptáků, postupně bude doplňován o fotografie,“ informuje rodina Jana Nedělníka, která prostřednictvím iFauny nabízela část chovných ptáků již začátkem letošního roku. V dobách největšího rozmachu chyběly Janu Nedělníkovi do kompletního počtu všech amazoňanů pouhé tři druhy: amazoňan císařský, amazoňan červenokrký a amazoňan Kawallův. Žádný jiný soukromý chovatel v Evropě neměl tak unikátní sbírku, i co se do poddruhů týče. Jan Nedělník se hodně zaměřoval i na chov amazoňanů modročelých poddruhu bahia. Obrovské úspěchy měl s odchovy amazoňanů nádherných, které mu umožnily jeho sbírku nadále rozšiřovat o nové druhy.
Jan Nedělník: Testy paternity nemají nikde v Evropě, tak proč bychom je měli mít my?
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
1 Comments
Zcela náhodou jsem objevila tento článek a jelikož se týká přímo nás (rodina Nedělníkova), ráda bych se k napsanému vyjádřila.
Není pravda, že mezi naší rodinou a panem Malíkem postupně nastaly rozpory, které v lednu 2021 vyústily v ukončení spolupráce, jak se píše v článku. Je pravda, že jsme v lednu 2021 ukončily spolupráci s panem Malíkem, jelikož nedošlo k vzájemné dohodě o podmínkách spolupráce pro další období. Samotné ukončení proběhlo v klidu a v přátelské atmosféře. Pana Malíka jsem současně požádala, zda by nám byl ochoten v následujícím období za úplatu pomáhat už jen po chovatelské stránce, což bohužel odmítl. O chov jsme se tedy začaly starat samy a hlavně ze začátku nám pomohli právě lidé v článku jmenovaní. Vážné neshody mezi panem Malíkem, resp. manželi Malíkovými, a námi nastaly až dlouho po ukončení spolupráce.
K rozhodnutí zredukovat chov, dnes už v podstatě na minimum, jsme došly po velmi zralé úvaze a schvaluje ho celá širší rodina.
Nevím, kde přišel autor článku na to, že web nám pomáhala vytvořit paní Alena Winnerová. Moje počítačová gramotnost je zřejmě o něco vyšší, než počítá autor článku. Děkuji. 🙂 Web jsem vytvářela sama, se souhlasem dcer, a paní Winnerovou jsem požádala o souhlas se zveřejněním některých fotografií. Fotku, na níž je ona s ing. Nedělníkem, jsem tam umístila záměrně, jako projev úcty k člověku, kterého si nesmírně vážíme jak po pracovní tak po lidské stránce.
Ing. Darina Ondrejčáková a dcery Ivana a Eva Nedělníkovy.