Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Je potřeba celoevropský pozitivní seznam zvířat? Evropská komise se chystá zadat studii

Studii, která by odpověděla na otázku, zda je či není nutný celoevropský pozitivní seznam zvířat, tedy soupis druhů zvířat, u kterých by byl v celé Evropské unie povolený zájmový chov, se chystá vypracovat Evropská komise. Loni na podzim ji k tomu vyzval Evropský parlament, který reagoval na požadavky nevládních organizací Eurogroup for Animals a Animal Advocacy and Protection (AAP), jež se snaží prosadit zákaz chovu většiny exotických zvířat. Evropská komise si studii nebude vypracovávat sama, zadá ji v rámci veřejné zakázky externí agentuře. Generální ředitelství EK pro životní prostředí právě finišuje přípravu otevřené výzvy k podávání nabídek a při této příležitosti oslovila i zástupce chovatelských organizací napříč Evropskou unií.

„Generální ředitelství pro životní prostředí letos vyhlásí otevřenou výzvu k podávání nabídek na studii na toto téma. V této souvislosti bychom rádi sestavili indikativní seznam klíčových relevantních zainteresovaných stran (nevládní organizace, odborné instituce, sdružení majitelů/chovatelů domácích zvířat, příslušná podnikatelská sdružení atd.), které by měly být osloveny s žádostí o konzultaci v případě, že taková konzultace bude součástí smlouvy se zhotovitelem studie,“ informovala Agata Sobiech, vedoucí týmu CITES a obchodování s volně žijícími zvířaty. Chovatelské organizace mohou zasílat kontakty na vhodné konzultanty do dnešního dne. Za Českou republiku je Evropské komisi zprostředkoval Petr Roth, konzultant najatý Teraristickou společností Praha pro otázku pozitivních seznamů zvířat.

Aktivisté za práva zvířat připravili podklady pro vznik pozitivního seznamu zvířat EU. Představili ho v Bruselu

Čeští chovatelé už aktivně vystupují proti seznamu

Petr Roth vystupuje jako koordinátor za české chovatelské spolky a vedle teraristů oslovil i chovatele exotického ptactva. Ústřední odborná komise chovatelů exotického a okrasného ptactva Českého svazu chovatelů (ČSCH) a Klub přátel exotického ptactva (KPEP) do skupiny konzultantů pro Evropskou komisi navrhli Lubomíra Tomišku, někdejšího asistenta kurátorky Loro Parque na Tenerife, a Jana Potůčka, šéfredaktora serveru Ararauna.cz. Na seznamu konzultantů, který Petr Roth poskytl Generálnímu ředitelství EK pro životní prostředí, je také předseda Teraristické společnosti Praha Petr Kodym, předseda Spolku chovatelů jedovatých hadů Miroslav Dohnal, ředitel Zoologické a botanické zahrady Plzeň Jiří Trávníček a ředitel Chomutovského zooparku Jaroslav Staněk.

Co se bude dít dál? Čeští chovatelé vedou jednání se zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství, aby zajistili, že oficiální stanovisko České republiky k otázce celoevropských pozitivních seznamů zvířat bude jednotné a zamítavé. Zároveň se snaží kontaktovat vybrané české europoslance, kteří by chovatele podpořili při jednání Evropského parlamentu, pokud na jeho půdě opět proběhnou akce aktivistů za „práva zvířat“ se snahou ovlivnit europoslance a získat je pro myšlenku celounijního seznamu zvířat povolených pro zájmový chov. Mezitím některé členské státy EU připravují svoje vlastní pozitivní seznamy zvířat. Například Španělsko by mělo svůj seznam uveřejnit letos v září. Země už před časem zakázala chov invazních papoušků mníšků šedých a alexandrů malých.

Jak aktivisté manipulují s fakty kvůli pozitivním seznamům zvířat? Odborník analyzoval jejich články

Image by rawpixel.com on Freepik

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro prodloužený víkend 5. až 8. května 2023

Dálší článek

Česko je pátým největším vývozcem malých druhů papoušků na světě. Jde o ptáky z výkupu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější