Česko je pátým největším vývozcem malých druhů papoušků na světě. Jde o ptáky z výkupu

Nejen akvarijní, ale i exotářskou velmocí je Česká republika. Podle ministerstva životního prostředí se z tuzemska ročně vyveze pátý největší počet malých druhů papoušků na světě. Ve skutečnosti může být v Česko v tomto pomyslném žebříčku ještě výš, protože počty vyvezených papoušků nezahrnují druhy, na které se nevztahuje úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, jako je andulka vlnkovaná, korela chocholatá, alexandr malý nebo agapornis růžohrdlý. Právě ty patří mezi nejvíce vyvážené, zejména pak z tzv. „výkupů“ exotů, které fungují při takřka každé chovatelské burze v České republice.

Statistiky vývozu a dovozu zvířat podléhajících CITES zveřejňuje Sekretariát CITES prostřednictvím své internetové databáze. České ministerstvo životního prostředí pak vydává v každoroční národní zprávě CITES soupis všech vydaných permitů, tedy povolení pro vývoj a dovoz zvířat podléhajících CITES (při vývozu a dovozu z a do zemí mimo Evropskou unii musí obchodník žádat o povolení nejen u druhů spadajících do přílohy CITES I, ale také do CITES II, pozn. red.). Na rekordní postavení českých exportérů exotického ptactva resort upozornil v souvislosti s otevřením výstavy Tváře úmluvy CITES, kterého se v pražské zoologické zahradě v úterý účastnil i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) František Pelc.

Zajímá vás, kam mizí papoušci z výkupu? Česko loni vyvezlo exoty za 75 milionů korun

MŽP: Chovatelství je u nás silně zakořeněné

„Mezinárodní obchod se živou přírodou je velký komerční byznys využívající živá zvířata a rostliny, ale i o výrobky z nich, od potravin a léčiv přes kožené zboží až po exotické turistické upomínkové předměty. Obchoduje se s kůžemi plazů, kožešinami, kaviárem, mořskými korály, kaktusy, orchidejemi, vzácným dřevem, exotickými ptáky nebo odchovanými mláďaty papoušků, dravců, plazů, šelem nebo primátů. Tyto aktivity se významně týkají i České republiky, a to i díky silně zakořeněné tradici chovatelství, zejména plazů a ptáků či pěstitelství, třeba kaktusů. Celosvětově patříme například mezi pět států, které nejvíce vyvážejí drobné druhy odchovaných papoušků (jako jsou různé druhy rosel a agapornisů),“ uvedlo ministerstvo v oficiální tiskové zprávě o zahájení výstavy.

Jenom za rok 2021 se z České republiky do zemí mimo Evropskou unii vyvezlo na 23 tisíc papoušků zahrnujících 58 druhů (a to do tohoto čísla nejsou započítány čtyři nejčastěji chované druhy zmíněné výše). Statistiku pro rok 2022 zatím ještě ministerstvo životního prostředí nevydalo. Jak však uvedlo v citované tiskové zprávě, každoročně vydá okolo 1300 permitů opravňujících k dovozu nebo vývozu ohrožených druhů z nebo do zemí mimo Evropskou unii. „České republice se bohužel nevyhýbají ani významné kauzy nelegálního obchodu s exempláři ohrožených druhů, např. pašování vzácných druhů papoušků, tygrů, nosorožčích rohů, slonoviny a výrobků či částí z nich,“ poznamenal při této příležitosti ředitel ČIŽP Petr Bejček.

Je 40 000 vyvezených exotů z Česka ročně hodně nebo málo? A jsme velmocí v obchodování s chráněnými druhy?

Úvodní foto: Jan Potůček, Arararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!