Je 40 000 vyvezených exotů z Česka ročně hodně nebo málo? A jsme velmocí v obchodování s chráněnými druhy?

Leckoho ten titulek mohl překvapit. Zpravodajský portál Aktuálně.cz v neděli vydal článek, podle něhož se z České republiky stala vývozní velmoc chráněných druhů ptáků. Jenom za rok 2020 jich bylo podle statistik ministerstva životního prostředí exportováno skoro 40 tisíc. Všechno to byly druhy spadající pod CITES, úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Převedeno do zprávy Aktuálně.cz: Vývoz ohrožených druhů z Česka láme rekordy. Jenže ono to není úplně přesné. Ten počet ptáků sedí, CITES také. Jenže pod CITES spadá více kategorií, nejen ona známá „jedničková“, která zahrnuje druhy přímo ohrožené komerční činností a nelegálním odchytem v přírodě.

Při vývozu zvířat z České republiky do třetích zemí mimo Evropskou unii platí, že pro všechny papoušky s výjimkou andulek, korel a agapornisů růžohrdlých musí vývozce získat tzv. permit, tedy vývozní povolení od českého ministerstva zahraničí. Stejný permit dostane vývozce agapornisů fišeri i arů hyacintových (v druhém případě je toho papírování samozřejmě více, včetně doložení legálního původu jedinců). Zatímco o ohrožení ary hyacintového ve volné přírodě není sporu (i když podle kategorizace Červené knihy IUCN již patří mezi zranitelné druhy, což je mírnější stupeň ohrožení), u agapornise fišeri ano. Většinu z těch téměř 40 tisíc vyvezených ptáků z Česka v roce 2020 ale tvořily právě malé a střední druhy papoušků.

Zajímá vás, kam mizí papoušci z výkupu? Česko loni vyvezlo exoty za 75 milionů korun

Andulky ani vývozy do zemí EU nikdo nekontroluje

Jací ptáci to tedy jsou? Není třeba chodit nijak daleko, stačí se podívat na jakoukoli ptačí burzu v republice. Jsou to exoti z výkupu. Hromadně skupovaní za minimální ceny na českých burzách a prodávaní za mnohonásobně vyšší sumy v zahraničí, především v arabských zemích a Asii. Česko je v počtu ročně vyvezených ptáků čtvrtou zemí na světě po Jihoafrické republice, Kubě a Filipínách. To jsou tradiční sídla velkých ptačích farem, odkud se vyváží desetitisíce papoušků a dalších okrasných ptáků do celého světa. Vývoz z České republiky není co do počtu druhů zase tak pestrý, u nás se hraje na objem. Jsou to právě andulky, agapornisové, korely, neofémy a další běžně chované druhy papoušků, často i v různých barevných mutacích, co každoročně míří za české hranice.

Z druhů, na které se vztahuje povinnost získat vývozní povolení, se v letech 2010 až 2020 vyvezlo nejvíce papoušků zpěvavých (66 978), rosel pestrých (65 715), rosel penantů (24 214), kakariki žlutočelých (22 669) a agapornisů fišeri (22 479). Andulky do seznamu započítané nejsou, stejně jako korely a agapornisové růžohrdlí. Ve skutečnosti se tak z Česka v roce 2020 vyvezlo mnohem více exotů. Navíc pokud šlo o vývozy v rámci Evropské unie, ty nejsou vůbec nijak kontrolované a ministerstvo životního prostředí k nim nevydává žádné povolení, takže může jít o další tisíce ptáků ročně. Česká republika tak v exportu exotických ptáků nemusí být čtvrtá, ale klidně i třetí nebo druhá na světě. A nemá to nic společného s vekslováním ohrožených druhů, jak by to mohlo vyznít z novinového titulku.

Češi opět vyvezli odchovy papoušků do Loro Parque, po loňské premiéře jde o druhou zásilku

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Registrace CITES u papoušků žako v Česku dosáhly svého stropu, poprvé po hnízdní sezóně jejich počet klesl

Dálší článek

Světový šampionát v bodovaném ptactvu C.O.M. 2022 v italské Piacenze zrušen kvůli ptačí chřipce

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější