Světový šampionát v bodovaném ptactvu C.O.M. 2022 v italské Piacenze zrušen kvůli ptačí chřipce

Ani letos se neuskuteční světový šampionát v bodovaném ptactvu C.O.M., původně plánovaný v italské Piacenze. V pondělí o tom rozhodl organizační výbor společně s vedením Světové ornitologické konfederace (COM) a italské pobočky COM. Důvodem je rozhodnutí radnice v Piacenze, která zrušila povolení pro konání akce z důvodu blízkých ohnisek nákazy ptačí chřipkou a také kvůli pandemii Covid-19. Rozhodnutí radnice dorazilo organizátorům šampionátu v pondělí v 17:22 hod., o půldruhé hodiny později organizátoři šampionátu oznámili zrušení letošního ročníku na své oficiální stránce na Facebooku. Letošní světový šampionát se měl konat od 21. do 23. ledna na výstavišti Expo Ente Fiera Piacenza.

„Světová ornitologická konfederace (COM) zastoupená prezidentem Carlosem Fernandem Ramoyem, COM Italia zastoupená prezidentem Ignaziem Sciaccym a organizační výbor zastoupený prezidentem Antoniem Spositem s hlubokým zármutkem a velkou lítostí oznamují, že navzdory jejich snahám došlo ke zrušení 70. mistrovství světa COM,“ uvedli organizátoři s tím, že podnikli všechny možné kroky pro to, aby se šampionát mohl konat, ale zdravotní úřady a radnice Piacenzy byly ve svém rozhodnutí neoblomné. Chovatelé, kteří již zaslali účastnické poplatky a uhradili katalog a účast na galavečeru s vyhlášením výsledků dostanou své peníze v nejbližší době zpět na účet. To samé se týká prodejců, kteří si objednali prostor v komerční části šampionátu.

Češi vezou ze světového šampionátu COM v Portugalsku 31 medailí, z toho devět zlatých

Itálie si šampionát podrží i pro příští rok

„Se stejným úsilím, s jakým jsme se pustili do případy nyní zrušeného šampionátu, se vrhneme do příprav dalšího skvělého šampionátu COM, který se uskuteční v lednu 2023,“ slibují organizátoři mistrovství. Podobný osud potkal světový šampionát COM již loni. To se měl konat nejprve ve Španělsku a později v Portugalsku, ale nakonec byl kvůli pandemii Covid-19 zrušen a místo něj proběhla náhradní akce v tureckém Istanbulu, ovšem bez české účasti (s výjimkou českého posuzovatele). Ptačí chřipka, která se od podzimu šíří prakticky po celé Evropě, vedla ke zrušení řady chovatelských akcí, včetně známých celoevropských burz. Úřady jsou tentokrát velmi přísné, protože Evropu trápí ptačí chřipka typu H5N1, která je přenosná na člověka.

Pro české chovatele není zrušení světového šampionátu COM už druhý rok po sobě dobrou zprávou. Na zatím posledním ročníku, který se konal předloni v portugalském Matosinhosu, získali 31 medailí, z toto devět zlatých, 14 stříbrných a osm bronzových. Nejúspěšnější byl tradičně Ladislav Groda, jehož výstavní andulky obdržely 20 medailí (sedm zlatých, devět stříbrných a čtyři bronzové). Čtyřmi medailemi se pochlubil René Poštulka, jehož korely chocholaté získaly jedno zlato, jedno stříbro a dva bronzy. Dvě medaile si z Portugalska odvezl Jaroslav Nesvorný za korely chocholaté straky (stříbrná a bronzová). Zlato za amadinu Gouldovu získal Rostislav Petřík, stříbro za kolekci světlehřbetých šedých samců zebřiček pestrých Martin Papač.

Druhé místo za bělohlavou korelu získal Jan Tuzar a za amadinou Gouldové Michal Vít. U drobných exotů zabodoval i Jaromír Vachutka, který obdržel bronzovou medaili za bílou mutaci rýžovníka šedého.

Češi na světovém šampionátu exotického ptactva COM 2020 v Portugalsku? 11 vystavovatelů veze 116 ptáků

Úvodní foto: C.O.M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..