Elektrické dráty zabíjí ary kobaltové v přírodě: za poslední tři roky zahynulo už 31 papoušků

UVNITŘ VIDEO – Nezvyklou řadu úhynů ohrožených arů kobaltových po kolizi s vedením vysokého napětí řeší ministerstvo pro veřejnou správu v brazilském státě Bahia, kde se tento vzácný druh papouška přirozeně vyskytuje. Od roku 2018 ochránci nalezli již 31 arů zabitých výbojem elektrického proudu. Jenom za posledních deset prosincových dní minulého roku takto uhynuli hned tři arové kobaltoví, kteří nyní čekají v mrazáku na farmě v Euklides da Cunha v severní Bahii na veterináře, kteří si je odeberou k pitvě, upozornil regionální zpravodajský server Correio. Všichni uhynulí arové byli nalezeni poblíž sloupů elektrického vedení nebo přímo pod nimi. Jenom za rok 2018, kdy se začaly objevovat tyto problémy, doplatilo na kolizi s dráty sedm arů.

Ochránci si nezvyklý nárůst počtu papoušků zabitých výbojem elektrického proudu vysvětlují úbytkem přirozené vegetace, především vyšších stromů, místo nichž arové stále častěji přistávají na sloupy vysokého napětí. Poté stačí, když se současně dotknou dvou drátů a silný výboj je zabije. „Dříve to byla mnohem vzácnější událost, proud zabil tak jednoho papouška za rok. Ale něco takového jako nyní jsem nikdy neviděla,“ svěřila se bioložka Kilma Manso, která se v oblasti věnuje sledování arů kobaltových od roku 1998. Situace dospěla do fáze, kdy se ministerstvo pro veřejnou správu v Bahii 9. června 2020 rozhodlo zahájit dvě civilní vyšetřování, která měla prošetřit úhyny vzácných ptáků. Všechny případy se staly v okolí obcí Povoado das Baixas a Euklides da Cunha.

V biotopu arů kobaltových postaví desítky větrných elektráren. Ochránci se obávají střetu ptáků s turbínami

Energetická společnost se brání nákladným úpravám

Podle výsledků šetření by šlo problém vyřešit pěti změnami na vedení vysokého napětí, jež zahrnují posunutí vodičů od nosných sloupů a použití multiplexní kabeláže, tedy drátů potažených nevodivým materiálem. Energetická společnost ale žádné změny neprovedla a počet úhynů arů kobaltových stoupá. Každý úhyn přitom připravuje populaci arů o možnost reprodukce, protože jedinec, který takto přijde o partnera, se jen velmi těžko spáruje s dalším. Arové kobaltoví žijí převážně v monogamních párech po celý svůj život. Místní komunita nese úhyny papoušků velmi těžce. Existuje skupina místních, kteří pravidelně prochází pod vedením vysokého napětí a sbírají všechny mrtvé papoušky a hlásí je ochráncům přírody.

Energetická společnost se změnám na vedení brání, protože by znamenaly velké investice a složitou operaci. Oblast, v níž by se mělo vedení vysokého napětí upravit, zahrnuje pět měst a celková délka vedení je 18 tisíc kilometrů. Firma ale navrhla alternativní řešení, jako jsou zvýšená bidla na sloupech vysokého napětí, na která by mohli arové přistávat. To však místní komunity odmítají, protože podle nich by to nezabránilo přistávání arů přímo na dráty. Společnost proto slíbila, že přijde o novým návrhem na úpravu elektrické sítě. Arů kobaltových žije v přírodě okolo 1500, Mezinárodní unie na ochranu přírody je považuje za ohrožený druh. V zajetí žije okolo dvou stovek arů kobaltových, z toho nejvíc v Loro Parque na Tenerife a v ACTP v Německu. Pět jedinců chová i pražská zoologická zahrada.

Úvodní foto: Disclosure

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..