V biotopu arů kobaltových postaví desítky větrných elektráren. Ochránci se obávají střetu ptáků s turbínami

Skupinu 81 větrných elektráren plánuje postavit v severovýchodní části brazilského státu Bahia francouzský energetický koncern Voltalia, který se specializuje na obnovitelné zdroje elektrické energie. Obrovské turbíny mají stát přímo uprostřed biotopu vzácných a ohrožených arů kobaltových, jejichž celková divoká populace se odhaduje na 1 500 jedinců. Ochránci přírody se obávají, že elektrárny mohou znamenat smrtelné nebezpečí pro papoušky, kteří se ráno přesouvají z nocovišť a hnízdišť za potravou a navečer se vrací. Právě v těchto částech dne bývají v regionu mlhy, takže arové by nemuseli postřehnout, že letí přímo proti obrovským vrtulím větrné elektrárny, upozornil server Mongabay.com.

Voltalia slibuje, že přijme opatření, jež by měla snížit riziko dopadů na ptáky a také se zavázala k ochraně arů kobaltových. Kritici plánu na větrné elektrárny namítají, že předtím, než úřady povolily stavbu turbín, bylo třeba podrobněji analyzovat dopady elektráren na okolní přírodu. Voltalia však již se stavbou začala, práce probíhají v Canudosu na severovýchodě státu Bahia. V první fázi má být postaveno 28 turbín a ve druhé dalších 53. Součástí projektu má být také rozvodná síť dlouhá 50 kilometrů. Veškerou vyrobenou elektrickou energii bude na základě dvacetiletého kontraktu odebírat společnost Minas Gerais Energy Company (Cemig). Ochránci upozorňují, že pro ary kobaltové budou elektrárny nebezpečné, protože tito ptáci denně nacestují za potravou 60 až 80 kilometrů.

Arů kobaltových přibývá, v Brazílii jich napočítali 1 700. Další tam vypustí Loro Parque

Arové létají za snížené viditelnosti, riziko srážky je velké

Arové vylétávají brzy za rozednění, aby vyhledali ořechy palmy licuri, kterými se živí, a večer se vrací v hejnech zpět. „Provozování parku větrných elektráren v oblasti, kde se vyskytují arové kobaltoví, vidíme jako riskantní,“ říká Gláucia Drummond, ředitelka brazilské nevládní organizace Biodiversitas Foundation. „Tento druh létá ve dvojicích nebo v hejnech, takže jediná kolize by mohla mít za následek smrt mnoha jedinců a krátkodobě ohrozit životaschopnost jejich populace – to znamená ohrozit tento druh na existenci.“ Biodiversitas Foundation spravuje 30 let soukromou rezervaci na ploše 1 500 hektarů, jejíž součástí je biologická stanice Canudos. Ve spolupráci s dalšími brazilskými a zahraničními organizacemi vyvinula program ochrany arů kobaltových, který zahrnuje monitoring papoušků a ochranu jejich hnízdišť a míst, kam létají za potravou.

Ara kobaltový byl dlouhou dobu považovaný za aru hyacintového. Poprvé byl taxonomicky popsán v roce 1856, ale i poté se nevědělo, kde přesně se vyskytuje a jak početná je jeho populace. V tomu dospěli vědci až v roce 1978 při expedici do oblasti Raso da Catarina, kde se nachází biotop označovaný jako Caatinga (křovinatý, suchý biotop se skálami). Při prvním profesionálním sčítání arů kobaltových v roce 2001 dospěli odborníci k čísli 228 jedinců a ara kobaltový byl prohlášen za kriticky ohrožený druh. Při posledním sčítání v roce 2019 již bylo v Bahii sečteno téměř 1 500 ptáků. Průběžný nárůst početnosti divoké populace vedl v roce 2011 k překlasifikování stupně ohrožení u ary kobaltového z kriticky ohroženého na ohroženého.

Kolik stojí záchrana ohroženého druhu? U arů kobaltových vyšla na 3,66 milionu dolarů

Energetici si najali jako poradce experta na ary kobaltové

Ochránci upozorňují na to, že při řízení o povolení stavby větrných elektráren nemusela Voltalia předložit podrobnou analýzu dopadu na životní prostředí, ale pouze zjednodušený formulář. Přitom podle usnesení brazilské Národní rady pro životní prostředí (CONAMA) je třeba v takových případech předložit i další zprávu o dopadu na životní prostředí, pokud se má stavba nacházet v místě výskytu ohrožených druhů, a zvláště pak endemitů (druhů, které se vyskytují právě jen na tomto území). Voltalia ale dostala povolení po předložení zjednodušených dokumentů. „Žádáme, aby byl dodržován zákon a splněny všechny kroky,“ říká Drummond. Voltalia reagovala dvěma prohlášeními, v nichž ujistila, že její projekt striktně dodržuje brazilskou enviromentální legislativu a získal všechna potřebná povolení pro realizaci. Společnost také slíbila, že její opatření na ochranu biotopu arů kobaltových budou pokračovat po celou dobu provozu větrných elektráren.

Úřady po Voltalii požadovaly, aby vytvořila program na ochranu ary kobaltového a spustila ho ještě před zahájením provozu větrných elektráren. Firma si najala jako poradce biologa Erica Pacífico, jednoho z největších expertů na ary kobaltové v Brazílii, který v minulosti radil i jiným energetickým společnostem. Pacífico podle svých slov věří závazku Voltalie, že co nejvíc sníží dopad provozu elektráren na ary. Upozornil, že na základě jeho doporučení energetická společnost změnila trasování přístupových cest k turbínám, protože původně měly procházet důležitými oblastmi, kam arové zalétávají za potravou. Dodal také, že rozvodná síť od elektráren bude vedena pod zemí, aby se eliminovalo nebezpečí kolize papoušků s dráty vysokého napětí. „Neexistují žádné důkazy o tom, že by letová dráha arů křižovala území s větrnými elektrárnami,“ dodal Pacífico.

Loro Parque vypustil šest arů kobaltových odchovaných na Tenerife do brazilské přírody

Ochránci žádají přísnější posouzení, Voltalia slibuje peníze

Poradce Voltalie také prozradil, že některé divoké ary kobaltové plánují vybavit GPS lokátory, aby zjistili jejich přesné trasy za potravou a zpět. Energetická společnost také zvažuje natření lopatek svých turbín na černo, protože některé výzkumy naznačují, že by to mohlo zabránit kolizím. Chystá se také implementovat technologii pro monitorování výskytu ptáků v okolí turbín, která by mohla rychle elektrárny odstavit. Ochránci přírody ale neskrývají znepokojení. „Velmi se obáváme takového projektu v oblasti výskytu ohrožených druhů,“ říká Joel Merriman, šéf programu Bird-Smart Wind Energy Program v organizaci American Bird Conservancy. „Ztráta byť jen jednoho ary kobaltového by byla příliš velká,“ dodává s tím, že jde o dlouhověký a pomalu se množící druh.

Podle Merrimana mají arové ve zvyku létat za snížené viditelnosti a zvyšuje riziko srážky s větrnou elektrárnou. Dřívější studie navíc prokázaly, že ptáci se nemusí srazit pouze s lopatkami turbín, ale také se strukturami v okolí elektráren, které dosahují výšky 100 metrů. Vědecká studie z roku 2017, která se zabývala rizikem srážky ptáků a netopýrů s větrnými elektrárnami, podle Merrimana upozornila na relativně vysoké riziko u papoušků. „Existuje pádný důvod věřit, že to platí i pro ary kobaltové,“ dodal Merriman. Eric Pacífico namítá, že Voltalia naopak může arům kobaltovým pomoci financováním záchranného programu. „Vládní financování tohoto programu je nedostatečné. Tento druh čelí hrozbám nelegálního odchytu a obchodování, rozšiřování měst a nedostatečné ochraně palem licuri, které čelí odlesňování a spásání dobytkem,“ dodal Pacífico.

Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Úvodní foto: Enelgreenpower.com, Voltalia

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 30. července až 1. srpna 2021

Dálší článek

Na Krásném u Šumperka budou v sobotu opět létat papoušci. Na devátém celostátním srazu „volnoletců“

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější