Na Krásném u Šumperka budou v sobotu opět létat papoušci. Na devátém celostátním srazu „volnoletců“

UVNITŘ POZVÁNKA – Ukázky volného létání papoušků, prezentaci společnosti Laguna, která se stará o nemocné a nechtěné ochočené papoušky nebo stánek veterinární ambulance Avianmed.cz z Hradce Králové budou moci tuto sobotu 7. srpna zhlédnout návštěvníci devátého ročníku Papouščího dne u nádrže Krásné poblíž Šumperka. Jde o celostátní sraz majitelů ochočených papoušků, kteří vyznávají volné létání a zároveň o nejstarší akci svého druhu v České republice. Každoročně se na ní sjíždí „volnoletci“ z různých koutů Česka, ale i ze Slovenska nebo Polska. K vidění tak budou různé druhy papoušků od několika druhů arů přes kakaduy, amazoňany, žaky, eklekty, ale i mníšky šedé, papoušky patagonské, papoušky nádherné, korely chocholaté a další.

Akce je přístupná veřejnosti, která této možnosti hojně využívá. V některých letech na sraz dorazilo až přes dva tisíce návštěvníků. Na místě se dá i přespat v autokempu přímo u nádrže Krásné, místo si je ale třeba zamluvit co nejdříve na telefonním čísle uvedeném na pozvánce. Kemp se poměrně rychle plní a v loňském roce ho prakticky celý na několik dní obsadili chovatelé papoušků, kteří zde pravidelně tráví dovolenou, v jejímž průběhu se uskuteční i Papouščí den. Volně létající papoušky tak lidé na Krásném uvidí i mimo termín srazu, na ten se ovšem sjede nejvíc chovatelů a právě během setkání tak bude možné spatřit nejpestřejší druhovou skladbu i největší počet „volnoletců“. V uplynulých letech mezi nimi nechyběly ani takové vzácnosti jako ara hyacintový, ara kaninda, kakadu molucký nebo amazoňan žlutolící mexické formy.

Letos bez arakang Goldie a Diega, kteří poprvé vyvádí mladé

Pro děti budou během Papouščího dne, který v sobotu oficiálně začíná v 11 hodin, zajištěny i jízdy na koních a při příznivém počasí se dá v nádrži koupat nebo si zapůjčit šlapadla. Občerstvení zajistí místní restaurace a pro ubytované v kempu jsou k dispozici sprchy a samostatné sociální zařízení i zdroj elektrického proudu. Někteří tradiční účastníci Papouščího dne letos budou chybět, protože jejich papoušci hnízdí. Týká se to například arů arakang Diega a Goldie od Vency Froňka z Prahy, kteří letos poprvé vyvádí vlastní mláďata v kleci v panelákovém bytě (obdobně léta odchovávaly mladé i ary ararauny hlavního organizátora Papouščího dne Zdeňka Krňávka). Na srazu ovšem nebudou všichni papoušci létat volně, zúčastní se ho i chovatelé s papoušci v klecích nebo na kšírách.

Na místě bude možné zakoupit i krmení a další chovatelské potřeby, nechat vyšetřit papouška od specializované veterinářky nebo si pořídit upomínkové předměty včetně skleněných hodin s fotografiemi papoušků. Akci tradičně navštíví i místní média, takže reportáže z Papouščího dne se objeví v Šumperském a Olomouckém deníku a pravděpodobně i ve zprávách televize Prima. A samozřejmě také na Ararauně.

Od pyrury po aru zelenokřídlého: na Krásném u Šumperka se i přes vedro sešlo 123 papoušků

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!